Fiziksel aktivite uygulamalarının sağlık açısından faydalı olduğu herkes tarafından bilinse de, dünya çapındaki insanların 5’inden 1'inin fiziksel olarak yeterince aktif olmadığı tahmin ediyor.(1) Birçok insan egzersiz yapmak için yeterli zamanının olmadığını düşünüyor. (2) Bu yazımızda uzun zaman ayırmadan da etkili antrenman yapabileceğiniz bir yöntem olan HIIT kardiyo üzerinde duracağız.


Yağ kaybı için geleneksel aerobik antrenmanlar yerine, HIIT antrenman metodu son zamanlarda oldukça gündemde olsa da spor dünyasında yeni bir kavram değildir. Uzun mesafe koşucusu Emil Zátopek 1952 Helsinki Olimpiyat 10.000 m yarışını kazandıktan sonra HIIT (Yüksek yoğunluklu aralıklı antrenman) uyguladığını açıkladı. Böylelikle HIIT antrenman sporcularda performans gelişimi için popüler hale geldi.(3)


HIIT (Yüksek Şiddetli Aralıklı Antrenman) Nedir?


HIIT olarak bilinen yüksek yoğunluklu interval antrenmanı, hem yeni başlayanlarda hem de antrenman geçmişi olan kişilerde kardiyovasküler zindeliği artırmak için çok etkili bir yöntem olarak kabul edilmektedir. Çalışmalardan elde edilen sonuçlar, kardiyovasküler zindelik ve kas gelişimine istatistiksel olarak önemli faydalar ortaya koyduğunu göstermektedir. Zaman açısından kardiyorespiratuar ve metabolik fonksiyonun verimli bir şekilde gelişimini sağlar.


 C:\Users\miray\OneDrive\Resimler\Ekran Görüntüleri\Ekran Görüntüsü (50).png

Şekil:1 HIIT Antrenman Etkileri - Cassidy, S., Thoma, C., Houghton, D., & Trenell, M. I. (2017). High-intensity interval training: a review of its impact on glucose control and cardiometabolic health. Diabetologia, 60(1), 7-23.


Sporcularda fiziksel performansı daha iyi hale getirmek için kullanılan HIIT, yüksek yoğunluklu egzersizlerden oluşur. Kasların oksijenden yoksun olduğu koşullarda performansı üst düzeye çıkarmayı amaçlar. Çoğu insan anaerobik eşiği (uzun süre sürdürebileceğiniz en yüksek antrenman yoğunluğu) zorlamaya alışık değildir. Ancak HIIT, vücuda dinlenmesi için çok sınırlı bir zaman oluşturarak anaerobik bölgede kalmayı sağlar. Vücudun ana enerji kaynağı olan ATP (adenosin trifosfat) üretmekte oksijen için yeterli zaman olmadığından, kasların anaerobik olarak glikoz kullanması gerekir. Böylelikle HIIT antrenman, anaerobik eşiğin gelişmesine yardımcı olur.


Kardiyo ve HIIT Arasındaki Fark Nedir?


Kardiyo, maksimum kalp atış hızının yaklaşık %50-80'ine karşılık gelir. Genellikle 30-90 dakika arasında yapılır. Kardiyo sırasında vücudun enerji ihtiyacını yağ ve karbonhidratlar sağlar. HIIT antrenmanın aksine enerji eldesi oksijenli ortamda gerçekleştiği için geleneksel kardiyo egzersizlerini (HIIT e kıyasla) daha uzun süre yapmak mümkündür. HIIT (Yüksek Şiddetli Aralıklı Antrenman) ise maksimum kalp atış hızının yüzde 80-95'inde çalışmanızı gerektiren bir tür anaerobik egzersizdir. Oksijen yokluğunda gerçekleştirilir. Daha basit bir ifade ile bu antrenmana yüksek kalp atış hızı nedeniyle, çok uzun süre devam etmek zordur. Berkay Türkkan Fitness mobil uygulamasıyla antrenman ve beslenme adına ihtiyaç duyacağınız her şey cebinizde!

 

iPhone için App Store'dan ücretsiz indir!

 

Google Play'den ücretsiz indir!HIIT Antrenmanın Faydaları Nelerdir


 • VO2 max olarak bilinen kasların oksijeni kullanma yeteneğini geliştirir. 


 • HIIT antrenmandan sonra vücut metabolizması, homeostaziye dönmeye çalışırken yükselir. Bu süre zarfında vücut ek kalori yakar. Bu etkiye EPOC(en basit ifade ile yüksek yoğunluklu antrenmanınız bittikten sonra vücudunuzun kalori yakmaya devam etmesi) denir


 • Araştırmalara göre, HIIT abdominal ve viseral yağ kütlesini önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olur. (4) Ancak son yıllarda yapılan HIIT'in MICT'den (orta yoğunluklu sürekli antrenman) daha etkili olup olmadığını belirlemeyi amaçlayan çalışmalara göre MICT ile karşılaştırıldığında HIIT, benzer kilo kaybı ve kardiyovasküler risk faktörlerinde iyileşme sağladığı söylenmektedir. (5)(6) Bir başka met-analize göre: herhangi bir vücut kompozisyonu ölçümü için HIIT ve MICT arasında önemli bir fark yoktur, ancak HIIT ~%40 daha az antrenman süresi içermektedir. (7)


 • HIIT, kardiyorespiratuar zindeliği, kardiyovasküler fonksiyonu, antropometrik değişkenleri, egzersiz kapasitesini, kas yapısını, işlevini, anksiyete ve depresyon şiddetini iyileştirebilir. Buna ek olarak, 2020'de yapılan bir araştırma, yalnızca bir HIIT antrenmanının beyne giden kan akışını iyileştirdiği söylenmektedir. (8)


 • HIIT'in en önemli faydalarından biri, zamanı verimli kullanmayı sağlamasıdır. Ayrıca herhangi bir ekipmana ihtiyaç duymadan, her yerde uygulayabilirsiniz.  


 • HIIT antrenman genel sağlığınızı iyileştirebilir. Yapılan çalışmalar, HIIT'in kan şeker seviyelerini düşürdüğünü bulmuştur. Yine bir başka çalışma aşırı kilolu ve obez bireylerde dinlenik kalp atış hızını ve kan basıncını azaltabileceğini gösteriyor. (9)


 • 2021'de yapılan bir inceleme, (en az sekiz hafta boyunca)16 dakikadan fazla gerçekleştirilen HIIT’in yetişkinlerde uyku kalitesini önemli ölçüde iyileştirebileceğini göstermektedir. (10)


 • HIIT'in depresyonu, koşu veya yüzme gibi uzun süreli aerobik egzersizleri içeren orta yoğunluklu sürekli antrenmandan (MCT) daha fazla iyileştirdiği belirtilmektedir. (11)


HIIT antrenmanının bazı dezavantajları da vardır:


 • Öncelikle HIIT antrenmanlarını uygulamak gerçekten zordur. Bu sebeple vücudunuz yapacağınız antrenman şiddetine hazır olmalıdır. Yeni başlıyorsanız düşük yoğunluklu kardiyolara yönelebilirsiniz. 


 • Vücudunuz çok fazla metabolik stres altında kalır. Bu durum toparlanmayı yavaşlatabilir. Kısaca her gün HIIT uygulamak size yarardan çok zarar verebilir. 


 • Çok düşük kalorili bir diyet yapıyorsanız HIIT size göre olmayabilir. Muhtemelen kas karaciğer glikojenini hızla tüketirsiniz ve bu durum olumsuz sonuçlara neden olabilir.


Aç karnına kardiyo yapılır mı diye merak ediyorsanız bu yazımızı mutlaka okuyun!HIIT Kardiyo Nasıl Yapılır


Antrenmandan daha fazla verim almanız için en etkili yöntem kalp atış monitörüne sahip olmanızdır. HIIT kardiyo yaparken maksimum kalp atış hızınızın yaklaşık %80-90'ında olmalısınız. Kalp atış hızı monitörünüz yoksa algılanan zorluk derecesini (AZD) belirleyebilirsiniz. AZD değeri fiziksel aktivite yoğunluğunu belirleyen 1 ile 10 arasında bir ölçektir. 1 hiç çaba harcamadığınız, rahat hissettiğiniz durumlarda,10 ise daha fazla tekrar yapamayacağınız çok yoğun anlamına gelmektedir. Etkili bir HIIT antrenmanı için, 10 üzerinden 8-9 civarında bir efor seviyesi hedeflemeniz gerekmektedir. 


HIIT antrenmanı planlarken, kişisel hedeflerinize ve mevcut fitness seviyenizi göz önünde bulundurmanız önemlidir. Kendinizi yeterince zorlamalısınız, ancak aşırı antrenman yapmamaya dikkat etmelisiniz. Kişinin kardiyovasküler gelişim düzeyine bağlı olarak, orta düzeydeki yoğunluk, yürümek kadar yavaş olabilir. Başlangıç ​​için 30 saniye yüklenme ve 45 saniye dinlenme tercih edebilirsiniz. Geliştikçe 30 veya 45 saniye yüklenme ve 30 saniye dinlenme uygulayabilirsiniz. Unutmayın ki yüklenme şiddeti gibi dinlenme süresi de mevcut kondisyon seviyenize bağlıdır. Bu nedenle düzenli egzersiz yapmıyorsanız daha uzun bir dinlenme süresi tercih edebilirsiniz. Ortalama olarak HIIT antrenmanı 10 ila 30 dakika sürer. Uzun süreli antrenman yapmak daha verimli olacağı anlamına gelmez. Doğru yapıyorsanız, bu süreler ile yeterli etkiyi görebilirsiniz.  


Etkili bir HIIT antrenmanı, diğer tüm antrenmanlar gibi, kapsamlı bir ısınma ile başlamalıdır. Zaman geçtikçe HIIT antrenmanınızı farklı direnç, ağırlık veya yoğunluk seviyeleri ile geliştirmeli ve programınızın tüm kas gruplarını hedef alan çeşitli egzersizler içerdiğinden emin olmalısınız. HIIT egzersiz örnekleri çok çeşitlidir. Örneğin, HIIT programındaki Tabata adlı bir egzersiz, 20 saniye yüksek şiddetli yüklenme, ardından 10 saniye dinlenme içerir. Burpe, barfiks, şınav, jump squat, gibi vücut ağırlığı kullanarak egzersizleri spor salonuna gidemeseniz bile, yapabilirsiniz. 


Antrenman sonrası toparlanma sürecinin bir parçası olarak vücut, hasarlı kas proteinlerini onarmak için büyüme hormonu (HGH), testosteron (T) ve insülin benzeri büyüme faktörü-1 (IGF-1) üretecektir. (Buchheit & Laursen, 2013) Düzenli kuvvet antrenmanı ile birlikte HIIT, bu hormonların genel seviyelerini artırmaya yardımcı olarak genel olarak kas kütlesi artışına neden olabilir. Bu bir kuvvet antrenmanı olmadığı için dirençten ziyade hıza odaklanmanızda fayda vardır. Ancak hızlı olurken hareketleri doğru formda uygulamaya dikkat edin. Amacınız yağ kaybı ise, kuvvet antrenmanından sonra HIIT antrenmanı yapmak iyi bir seçenek olabilir.


En etkili kardiyo programlarını merak ediyorsanız bu yazımızı da mutlaka okuyun!ÖZETLE;


 • Birçok insan egzersiz yapmak için yeterli zamanının olmadığını düşünse de HIIT (Yüksek Şiddetli Aralıklı Antrenman) zaman açısından kardiyorespiratuar ve metabolik fonksiyonun verimli bir şekilde gelişimini sağlar. 


 • Kasların oksijenden yoksun olduğu koşullarda maksimum kalp atış hızının yüzde 80-95'inde çalışmanızı gerektiren, performansı üst düzeye çıkarmayı amaçlayan yüksek yoğunluklu egzersizlerdir. Dirençten ziyade yoğunluk önemlidir. 


 • VO2 max olarak bilinen kasların oksijeni kullanma yeteneğini geliştirir ve antrenman bittikten sonra vücudun kalori yakmaya devam etmesini sağlar. Kaynakça


 1. González, K., Fuentes, J., & Márquez, J. L. (2017). Physical inactivity, sedentary behavior and chronic diseases. Korean journal of family medicine38(3), 111.
 2. Herazo-Beltrán, Y., Pinillos, Y., Vidarte, J., Crissien, E., Suarez, D., & García, R. (2017). Predictors of perceived barriers to physical activity in the general adult population: a cross-sectional study. Brazilian journal of physical therapy21(1), 44-50.
 3. Ross, L. M., Porter, R. R., & Durstine, J. L. (2016). High-intensity interval training (HIIT) for patients with chronic diseases. Journal of sport and health science5(2), 139-144.
 4. Maillard, F., Pereira, B., & Boisseau, N. (2018). Effect of high-intensity interval training on total, abdominal and visceral fat mass: a meta-analysis. Sports Medicine48(2), 269-288.
 5. D'Amuri, A., Sanz, J. M., Capatti, E., Di Vece, F., Vaccari, F., Lazzer, S., ... & Passaro, A. (2021). Effectiveness of high-intensity interval training for weight loss in adults with obesity: A randomised controlled non-inferiority trial. BMJ Open Sport & Exercise Medicine7(3), e001021.
 6. Atakan, M. M., Guzel, Y., Shrestha, N., Kosar, S. N., Grgic, J., Astorino, T. A., ... & Pedisic, Z. (2022). Effects of high-intensity interval training (HIIT) and sprint interval training (SIT) on fat oxidation during exercise: a systematic review and meta-analysis. British Journal of Sports Medicine56(17), 988-996.
 7. Keating SE, Johnson NA, Mielke GI, Coombes JS. A systematic review and meta-analysis of interval training versus moderate-intensity continuous training on body adiposity. Obes Rev. 2017 Aug;18(8):943-964. doi: 10.1111/obr.12536. Epub 2017 May 17. PMID: 28513103.
 8. Martinez, M., Salvador, P., Schoech, L., Clark, C., Gonzales, J. U., & Rivas, E. (2020). One session of high-intensity interval training acutely enhances the sensitivity of cerebral vasoreactivity post-exercise in young healthy males. The FASEB Journal34(S1), 1-1.
 9. Batacan, R. B., Duncan, M. J., Dalbo, V. J., Tucker, P. S., & Fenning, A. S. (2017). Effects of high-intensity interval training on cardiometabolic health: a systematic review and meta-analysis of intervention studies. British journal of sports medicine51(6), 494-503.
 10. Min, L., Wang, D., You, Y., Fu, Y., & Ma, X. (2021). Effects of High-Intensity Interval Training on Sleep: A Systematic Review and Meta-Analysis. International Journal of Environmental Research and Public Health18(20), 10973.
 11. Korman, N., Armour, M., Chapman, J., Rosenbaum, S., Kisely, S., Suetani, S., ... & Siskind, D. (2020). High intensity interval training (HIIT) for people with severe mental illness: a systematic review & meta-analysis of intervention studies–considering diverse approaches for mental and physical recovery. Psychiatry research284, 112601.
 12. Gibala, M., Little, J., McDonald, M. And Hawley, J. (2012) Physiological adaptations to low-volume, high-intensity interval training in health and disease. The Journal of Physiology. 59(5). 1077-1084.