Pirinç kreması, pirinç tanelerinin ince bir şekilde öğütülmesiyle elde edilen pirinç unundan yapılan bitkisel bir besindir. Pirinç unu, daha sonra krema yapmak için bir sıvıyla (su, inek sütü, badem sütü, soya sütü vb.) karıştırılır ve elde edilen bu muhallebi kıvamındaki karışıma pirinç kreması denir.


Pirinç kreması genellikle süt, tatlandırıcılar, kuruyemişler ve meyvelerle servis edilmektedir. Ayrıca pirinç kreması hem yetişkinler hem de sütten kesilmekte olan çocuklar için popüler bir kahvaltı seçeneğidir. Son dönemlerde ağırlık antrenman yapan bireyler arasında da kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. 


Pirinç Kreması Nasıl Yapılır?


Pirinç kreması yapmak için marketlerden hazır ürünleri satın alabileceğiniz gibi evde kendiniz de bunu yapabilirsiniz.


Evde pirinç kreması yapmak için gerekli malzemeler:


1 su bardağı pirinç

4 su bardağı su (isteğe göre inek sütü veya bitkisel süt)


Yapılışı:


Bir tencere içerisine su veya sütü ekleyin, ardından un haline getirdiğiniz pirinci (veya hazır pirinç unu da kullanabilirsiniz) tencereye ekleyin. Ocağın altını yaktıktan sonra karışımı karıştırarak puding kıvamına gelene kadar pişirin. Elde ettiğiniz pirinç kremasını dilersiniz sıcak dilerseniz de soğuk tüketebilirsiniz. 


Üzerine kakao, tarçın, kuruyemiş ve meyveler ekleyerek lezzetlendirebilirsiniz. Ben pirinç ile uğraşmak istemiyorum derseniz direkt olarak pirinç unu ile de yapabilirsiniz.Berkay Türkkan Fitness mobil uygulamasıyla antrenman ve beslenme adına ihtiyaç duyacağınız her şey cebinizde!


iPhone için App Store'dan ücretsiz indir!


Google Play'den ücretsiz i


Pirinç Kreması Ne İşe Yarar?


Glisemik indeksi yüksek karbonhidratlar, yemekten sonra kan şekerini (glikoz) yükseltmek için daha hızlıdır. Beyaz pirincin glisemik indeksi orta ila yüksek kategoridedir.


Glisemik indeks konusunda yeterli bilgiye sahip değilseniz buradan içeriğimize ulaşabilirsiniz. 


Diyetlerine kaliteli kalori eklemek isteyen herkes için ideal olan ve başlangıçta vücut geliştiriciler tarafından popüler hale getirilen bu ürünün, dayanıklılık sporcuları ve gün boyunca enerji seviyelerini sabit tutmakta zorlananlar için çok faydalı olduğu kanıtlanmıştır.


Pirinç kremasının vücut tarafından emilimi oldukça hızlıdır, özellikle yoğun antrenmanlar sonrası oluşan karbonhidrat ihtiyacını karşılamak için antrenman sonrası tercih edilebilir.


Pirinç Kreması Sağlıklı Mıdır?


Pirinç kreması, B6 vitamini, tiamin (B1), niasin (B3), folat, demir, magnezyum içeriği bakımından da zengin bir kaynaktır.


Pirinç kreması, karbonhidrat alımınızı artırmanın, sürdürülebilir ve doğal bir ürünle enerji seviyenizi yükseltmenin pratik bir yoludur. 


50 gram pirinç kreması;


40.5 gram karbonhidrat

2.8 gram protein

1 gramdan az yağ

178 kalori içerirken içeriğinde hiç eklenti şeker bulunmamaktadır.


Ancak bu verdiğimiz tarif için geçerli. Halk arasında özellikle çocuklar için muhallebi hazırlamak yaygın olduğundan dolayı; bu içeriğe şeker, bal veya pekmez eklendiğine sık rastlarız. 


Pirinç kreması vegan ve glütensizdir, alerjenik özellik taşımaması ve glütensiz olması sebebiyle kolaylıkla sindirilebilir ve neredeyse tüm diyet gereksinimleri için uygundur. Özellikle sindirim problemi yaşayan, alerjik bünyeye sahip bireylerde karbonhidrat alımını arttırmak için sağlıklı ve lezzetli bir alternatif olabilir.


Beyaz pirinç genel olarak glisemik indeksi orta ve yüksek sınıfa ait bir besindir. Yüksek glisemik indeksli besinler kan şekerini hızlı bir şekilde yükseltip, hızlı bir şekilde düşmesine sebep olabilir. Bu durumun sürekli olarak tekrar etmesi bireyin kan şekeri dengesini sağlamasında zorluklara sebep olabilir ve ilerleyen süreçte insülin direnci, diyabet gibi sağlık problemlerine sebebiyet verebilir. Pirincin un haline getirilmesi glisemik indeksi daha da arttırmaktadır. Su ile birlikte yapılmış pirinç kremasının glisemik indeksi oldukça yüksektir. Sürekli olarak pirinç kreması tüketmek kan şekeri dengeniz olumsuzluklara sebep verebilir. 


Pirinç kremasının glisemik indeksini düşürmek için; pirinç kremasını süt ile pişirmeniz, içerisine kuruyemiş eklemeniz ve soğuk olarak tüketmeniz gerekmektedir. Soğuk tüketilen pirinç kreması dirençli nişasta oluşturarak glisemik indeksini düşürmektedir.


Yulaf Yerine Pirinç Kreması Kullanılabilir Mi?


Öncelikle bu soruya makro besin öğeleri ve kalori açısından bakacak olursak cevabı ‘evet’ olacaktır. Pirinç kremasını yulaf ezmesi yerine tercih edebiliriz. Fakat mikro besin öğeleri, lif, glisemik indeks, sağlık etkisi noktasında ise pirinç kremasını yulaf ezmesi yerine tercih etmemiz makul bir tercih olmaz.


Yulaf ezmesi, pirinç kremasına kıyasla vitamin, mineral, lif ve protein açısından çok daha zengindir. Yulaf düşük glisemik indeksi ve lif içeriği sayesinde kan şeker dengesini daha iyi sağlamaya yardımcı olur.


Eğer gün içerisinde ana öğünlerinizde pirinç tüketiyorsanız, yulaf ezmesi yerine pirinç kreması tercih etmek mantıklı bir tercih olmayacaktır.


Diyetisyen Can KocakurtKaynakça

https://wholeyum.com/cream-of-rice/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26693746/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34258626/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34573086/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31161579/