1977’ de Arnold Schwarzenegger'in rol aldığı, 1975 Mr. Olympia'ya giden yolun belgeseli “Pumping Iron” halka gösterildi. Vücut geliştirme ilk kez bu şekilde spot ışığına itilmiş oldu.


Spora her zamankinden daha fazla ilgi oluştu ve bu iki genel tepki halinde geldi:


Erkekler: “Ben öyle görünmek istiyorum; hadi ağırlık kaldıralım! "

Kadınlar: “Kesinlikle bu şekilde görünmek istemiyorum; asla ağırlık kaldırmayalım."


Bir vücut geliştiricinin ağır fiziğiyle fiziksel antrenmanını ilişkilendiren kadınlar, fitness endüstrisi için bir sorun haline geldi. Daha geniş bir kitleye hitap etmek için bir pazarlama stratejisi geliştirmeleri gerekiyordu.


Ve böylece, "kadınlar pembe 5 kiloluk dambıllarla antrenman yapmalı ve sadece yüksek tekrarlar yapmalı" safsatası doğdu.


Bu, fitness dünyasında pek çok kişi tarafından ağırlık antrenmanından erkeksi bir vücut geliştirme korkusu olmadan kadınları spor salonuna çekmenin bir yolu olarak sürdürülen bir efsaneydi. 


Kişisel antrenörler, kadınları çoğunlukla grup fitness derslerinde popüler olan yüksek tekrarlı, circuit tarzı antrenmanlar yoluyla "yanmayı hissetmeye" teşvik etti. 


Böylece, ‘’çalıştırdığı bölgedeki yağların eriyeceğine!’’ inanan kadınlar izole hareketlerle hedef bölgeden incelebileceklerine inandılar. Erkekler göğüslerini geliştirmek için o bölgeyi çalıştırdıklarında gelişiyorlar, fakat kadınlar çalıştırdıkları bölgeden inceliyorlar. Tutarlı hiçbir tarafı yok değil mi?


Yağ yakmanın ve vücudunuzu sıkılaştırmanın bir numaralı yolu direnç egzersizleridir. Bu kural erkeklere özel değil - hepimiz için geçerli.


Eğer bir kadınsanız ve ağırlıklarla antrenman yaparsanız, bir kadın gibi kas yaparsınız. Vücudunuzun şekli bir kadın gibi gelişir. Bir çok kadının peşinde olduğu "şekilli" görünüme kavuşursunuz - hem erkek hem de kadın için şekilli bir vücuda sahip olmak için tek yol kas inşaa etmektir.


Ağırlık antrenmanları yaparak eril özellikler geliştirmeyeceksiniz ve kadınsı nitelikleriniz zarar görmeyecek.


Neden?


Hormonlar. Testosteron ve insan büyüme hormonu, kas yapımında yer alan iki ana hormondur. Herkes ikisine de sahip ama erkeklerde kadınlardan çok daha fazla testosteron var. Genel olarak, kadınların vücutlarında erkeklere göre% 15-20 daha az testosteron konsantrasyonu vardır. Bu ekstra testosteron olmadan, kadınlar erkekler gibi büyük kaslar yapamaz. Bu bilim, bu yüzden endişelenmeyi bırakın.


Tamam, artık ağır ağırlıklarla antrenman yapabileceğimi ve erkeksi görünmeyeceğimi biliyorum. Ama şimdi yaptığım şey yerine neden bunu yapmalıyım? "


Bu, antrenmanlarınızdan ne elde etmeye çalıştığınıza büyük ölçüde bağlıdır. Hedefleriniz şunları içeriyorsa


  • Yağ yakmak
  • Fiziğinizi şekillendirmek
  • Metabolizmanızı hızlandırmak
  • Kemik yoğunluğunun iyileştirilmesi
  • Hacimli kaslar olmadan işlevsel güç kazanmak


O halde ağırlık antrenmanları, her hafta spor salonunda geçirdiğiniz süre boyunca kesinlikle öncelik vermeniz gereken bir şeydir.


Kardiyo ve hafif ağırlık / circuit stili dersler gibi diğer antrenman türlerinin yeri olmadığını söylemiyorum. Bunlardan herhangi birinin tadını çıkarabilirsiniz, elbette. 


Genel olarak fiziksel olarak aktif olmak savaşın yarısıdır ve her iki yöntem de gerçekten de biraz kalori yakmaya yardımcı olacaktır. Ama ağırlık kaldırmak antrenman sona erdiğinde de yağ yakmaya devam etmenizi sağlar.


Kardiyo, siz kardiyo yaparken kalori yakar. Kas inşa etmek sizi 7/24 yağ yakma makinesine dönüştürür. Bunun nedeni, kasın çok "pahalı" bir doku olması ve vücudunuzun sırf o kası korumak için tüm gün boyunca kalori yakmasını gerektirmesidir. 


Ancak yağ dokusu bunu yapmaz. Bu nedenle, gittikçe daha fazla yağ kaybetmeye devam ederken kendinizi daha çok yerken bulursunuz.


Dahası, kardiyo ve circuit tarzı antrenman kaslarınızı örten yağın yakılmasına yardımcı olabilirken, kaslarınız o yağın altında yumuşak ve gelişmemişse, kendinizin orantılı olarak daha küçük bir versiyonu gibi görüneceksiniz. Yani zayıflasanız bile istediğiniz gibi şekilli fit bir vücudunuz olmayacak.


Öte yandan ağırlık çalışması, sağlıklı beslenme ve uygun şekilde toparlanma ile birleştiğinde, sıkı ve güçlü bir vücut geliştirmenize yardımcı olacaktır.


"Ağırlık kaldırıyorum ama tartıdaki rakam aşağı inmiyor. Sorun nedir?"


Tartıyı bir süre dolabınıza atın ve şunu unutmayın: Kas oluştururken yağ kaybediyorsunuz. Kas ağır ve yoğundur.


% 30 vücut yağında antrenman yapmaya başladıysanız ve 5 kilo yağ kaybettiyseniz ve aynı zamanda 5 kilo yağsız kas kazandıysanız, ölçek size hiçbir şey başaramadığınızı söyler, ancak kıyafetleriniz eskisinden çok daha farklı bir şekilde üzerinize oturur. 


İlk başta bazen ölçek ters yönde bile hareket edebilir, çünkü vücudunuzda taşıdığınız yağ yüzdesi kasa kıyasla çok farklı. Aynı prensip geçerlidir.

"Kilo vermeyi" düşünmeyi bırakın ve "vücut kompozisyonu değişimini" düşünmeye başlayın.


Bu “iri ve erkeksi” görünürsün efsanesinin onlara uzun süredir papağan gibi tekrarlanmasıyla dünyadaki kadınlara gerçek bir kötülük yapıldığını hissediyorum. 


Erkekler ağırlık alanında yalnız başına otururken, bayanlar grup bisiklet derslerine mecbur hissetmemeli.


Neyse ki giderek daha fazla kadın serbest ağırlık alanına giriyor ve size ilk elden söyleyeyim, birden çok kadının erkeklerin hip thrust ve deadlift rekorlarını sudan çıkardığına şahit oldum ve vücutlarında kesinlikle "erkeksi" hiçbir şey yoktu.


Bu makale, spor salonunun "diğer tarafına" geçme konusunda hâlâ kararsız olan herkes içindir. Bunu yapmanın faydaları açıktır ve egzersizleriniz, bir erkek veya bir kadın olarak değil, bir kişi olarak kişisel ihtiyaçlarınız ve hedeflerinize göre belirlenmelidir.


Güçlüdür güçlüdür - cinsiyet önemli değildir.


İpek Şen

theBodyLabTR