Antrenman sıklığı (1 haftada kaç gün antrenman yaptığımızı ifade eder) programların kalitesini ve efektifliğini etkileyen önemli bir parametredir. Bulunduğumuz seviyeye, sahip olduğumuz hedeflere, hayatımızın yoğunluğuna ve diğer günlük aktivitelerimize göre haftalık antrenman sayımız değişiklik gösterir. Başlangıç seviyesi bir sporcunun daha az hareket ve set yapması ve daha temel bir program takibi yapması gerektiği için daha düşük sıklıkta çalışması daha doğru olacaktır. Dolayısıyla bu aşamada 3 günlük temel bir full body programı uygulanabilir.


Tabi ki başlangıç seviyesini geçtikten sonra (ilk 6 ayın devamında) daha sık antrenman yaptığımız ve kas gruplarımıza daha iyi odaklanabildiğimiz antrenman şemalarına geçmemiz doğru bir adım olur. Yardımcı olması adına bu aşamada hangi şemanın kaç gün için uygun olduğunu aşağıda paylaştım:


Antrenman seviyemiz gereği bunun gibi sıklığın daha yüksek olduğu antrenman şemaları uygun olsa da günlük hayatımız maximum 2-3 gün spor salonuna gitmeye el veriyorsa bir full body programıyla bu şekilde devam edebiliriz. Unutmayın, önemli olan en iyi seçenekle ilerlemeye çalışmak değil, devamlılık sağlayabileceğimiz bir düzen kurmaktır.


Berkay Türkkan Fitness mobil uygulamasıyla antrenman ve beslenme adına ihtiyaç duyacağınız her şey cebinizde!


iPhone için App Store'dan ücretsiz indir!


Google Play'den ücretsiz indir!


Özetle, haftada 3 gün spor başlangıç seviyesinde çok iyi bir seçimdir, orta ve ileri seviyelerde ise sıklığı arttırmak uygun olacaktır. Ancak bu orta ve ileri seviyelerde 3 gün kesinlikle yeterli olmaz demek değildir, sadece optimum seçim bu değildir.


Yiğit UYGUNLAR