Fitness dünyasına adım atan bireylerin çoğunlukla en öncelikli hedefi görünümlerinde pozitif anlamda bir değişiklik yaratmak ve daha estetik bir fiziğe sahip olmaktır. Bu hevesle başlayan kitlenin haliyle sorduğu ilk sorulardan biri de gözle görülür bir değişimin ne kadar süre içerisinde geleceği ile ilgilidir. Tabi ki sporu başka nedenlerle yapıp süreç içinde doğal bir sonuç olarak fizik değişimini görmek en güzelidir. Dolayısıyla sürekli aynada kendinize bakarak sonuç odaklı gitmektense egzersizi sonuçlardan bağımsız bir alışkanlık olarak hayatınıza oturtmayı önceliklendirmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz fakat tabi ki bu yazıda sorunuza yanıt vereceğiz. Hemen bu sıkıcı nasihat kısmını geçip sorumuza geliyorum. 


Bu soruyu antrenman deneyimi olmayan, fitness dünyasına yeni adım atmış olan bireyler üzerinden ele alacağız çünkü bu genellikle bu kesim tarafından sorulan bir soru. Fitness alanında değerli çalışmaları bulunan kıymetli bir uzman olan Lyle Mcdonald’a göre antrenman tecrübesi olmayan bir erkek bir yılda yaklaşık 9-11 kg (aylık 0.8-1 kg), bir kadın ise 4.5-5 kg (aylık 0.4-0.8 kg) kas kazanabilir. Tabi ki genetiğe bağlı olarak bu değerlerin üzerinde veya altında kalan bireyler olabilir. Aynı zamanda bu ortalama değerler antrenman ve beslenme programlarına kaliteli bir şekilde uyulduğu varsayılarak sunulmuştur (tabi ki her şeyin tamamen eksiksiz olduğu varsayılmıyor ancak mümkün olduğunca programlara sadık kalındığı düşünülmüştür.). 

Bu veri gözle görülür bir değişimin ne kadar sürede geleceği hakkında bir fikir verir ancak görüntümüzü etkileyen tek şey bu değildir. Kaslarımızın bağlantı noktaları, omuz, bel ve kalça yapısı gibi faktörler de görüntümüzü etkiler. İstisnai durumları dışarıda bırakacak ve bu bilgileri göz önüne alacak olursak normal bir birey 6 ayda sporun etkisini görmeye başlayacaktır. 1 sene düzenli gittiği takdirde ise net bir değişim görecektir. Seviyemiz ilerledikçe ise kazanabileceğimiz kas kütlesi azalarak gider. 
Berkay Türkkan Fitness mobil uygulamasıyla antrenman ve beslenme adına ihtiyaç duyacağınız her şey cebinizde!


iPhone için App Store'dan ücretsiz indir!


Google Play'den ücretsiz indir!


Yiğit UYGUNLAR