Antrenmanı günün hangi saatinde yapmamız gerektiği ile ilgili kafa karışıklığı yaşayabiliyoruz. Özellikle günlük hayatımız çok yoğun değilse ve tamamen spor performansımızı önceliklendirerek bir seçim yapacaksak aklımızda soru işareti belirebiliyor. Kimisi sabah erkenden daha enerjik hissettiği için o saatleri tercih ederken kimisi akşam geç saatte daha efektif bir antrenman ortaya koyabildiğini öne sürüyor. Peki bunun optimumu var mı? Bu konuya nasıl yaklaşmalıyız? Antrenman saatimizi seçerken ilk önce hayatımızı en az zorlayacak, minimum sürtünmeyi getirecek ve sporda devamlılık sağlamamıza en kolay şekilde imkan tanıyacak saati düşünmeliyiz. Bir başka deyişle, optimum seçimi kovalamaktansa günlük hayatımıza en uygun seçimi yapmalıyız. Bu seçimi yaptıktan ve istikrarlı bir şekilde sporumuzu sürdürdükten sonra bu saatte antrenman yapmaya adapte olmaya başlarız ve başlangıçta zor bile gelse adaptasyon kazandıktan sonra iyi performans gösterebilmeye başladığımızı fark ederiz. Yani sporu sabah mı akşam mı yapacağımız tamamen kendi hayat düzenimizle ilgilidir. Peki hangisinde daha iyi performans gösterebiliriz? 

Berkay Türkkan Fitness mobil uygulamasıyla antrenman ve beslenme adına ihtiyaç duyacağınız her şey cebinizde!


iPhone için App Store'dan ücretsiz indir!


Google Play'den ücretsiz i


Ağırlık çalışmasında sabah erken saatlerde iyi performans göstermek daha zordur. Uyanma saatimize yakın zorluk seviyesi yüksek bir kuvvet antrenmanını kaliteli bir şekilde çıkarmak pek mümkün olmayabilir. Dolayısıyla eğer mümkünse ağırlık çalışmalarınızı akşam üstü veya akşam saatlerine bırakmaya çalışın. Kardiyo tarzı egzersizlerinizi ise keyif aldığınız saatte yapabilirsiniz. Özellikle yağ yakmaya çalıştığınız bir dönemdeyseniz “Daha iyi kilo verebilmek için kardiyolarımı sabah erken saatte aç karnına yapmalıyım.” gibi bir düşünceye sahip olabilir ve bu sebeple zorla da olsa kardiyoları sabah saatlerine koymaya çalışıyor olabilirsiniz fakat buna gerek yok. Kardiyoları aç veya tok yapmanız önemli bir fark yaratmayacaktır. Bunun sebebi yağ yakımı ve yağ kaybının farklı şeyler olmasıdır. Günün sonunda amacımız yağ kaybetmektir ve bunun da tek yolu günlük harcadığımızdan daha az kalori tüketmektir. 


Özetle, optimumdan önce devamlılık sağlayacağımız seçimi düşünmeliyiz. İmkanımız varsa ağırlık çalışmalarımızı akşam üstü saatleri ve sonrasına bırakmamız iyi olacaktır. 

Bu meta-analiz akşam saatlerinde antrenman yaparken daha fazla kuvvet üretilebildiğini gösterse de sabah ve akşam antrenman yapan grupların benzer derecelerde kas ve kuvvet geliştirdiğini göstermiştir.