Vücut geliştirme ile ilgilenmeye başlayan bireylerin çoğu daha estetik bir fizik elde etme amacıyla, ve dolayısıyla zihinlerinde gezinen “vücut kaç ayda yapılır?” sorusuyla bu alana adım atıyorlar. Kimi insanlar daha sabırlı bir şekilde ilerleyerek sonuç odaklı bir zihniyetle konuya yaklaşmamayı seçerken kitlenin çoğunluğunu oluşturan kısım neticede elde edecekleri kazançla ve bunu ne kadar sürede başarabilecekleri ile ilgileniyor. Bu bakış açısı da doğal olarak “Vücut kaç ayda yapılır?” sorusunu gündeme getiriyor ve bir göz her zaman neticede varılacak noktaya dikilmiş vaziyette ilerliyor.


Sorumuza yanıt vermeden önce altını çizmem gereken bir husus var. Gözlemlediğim bireyler arasında bu soruyu sık sık sorarak gözünü sonuca dikip de sporda devamlılık sağlayarak istediği sonucu alabilen çok az sayıda insan var. Yani kozmetik amaçlarımızı sürekli zihnimizde döndürmek yerine ağırlık çalışmasını daha anlamlı nedenlerle hayatımıza entegre etmek kolay sağlanan devamlılığı ve sonuç olarak güzel bir fiziği beraberinde getiriyor. Bir başka deyişle, dönüp aynaya ve sonuçlara çok bakmadan ilerleyince istediklerimize ulaşmak sürekli bitiş çizgisini gözeterek ilerlediğimiz senaryoya göre çok daha kolay oluyor. 


Soruya gelecek olursak öncelikle ne kadar sürede ne kadar kas kazanabileceğimize bakalım. Aşağıda fitness alanında önemli çalışmalara imza atmış Lyle Mcdonald’ın bu konu ile ilgili hazırlamış olduğu tabloyu bulabilirsiniz. 


Bu tabloya göre antrenman deneyimi olmayan bir erkek sürece disiplinli bir şekilde uyduğu takdirde ilk senesinde yaklaşık 10 kg kas kazanabilir. Beslenmesinin de kaliteli olduğunu varsayarsak yaklaşık 1 senede güzel bir vücut yapılabilir. Tabi ki ilk aylarda (3-6 ay) da gözle görülür değişimler gözlemlenebilir fakat “vücut yapmak” söz konusu ise en azından 1 seneye ihtiyaç vardır. Bir kadın da benzer şekilde direnç çalışmalarına vakit ayırdığında ve yağ oranını yükseltmediğinde ortalama 1 sene içerisinde güzel bir vücut yapacaktır. Berkay Türkkan Fitness mobil uygulamasıyla antrenman ve beslenme adına ihtiyaç duyacağınız her şey cebinizde!


iPhone için App Store'dan ücretsiz indir!


Google Play'den ücretsiz indir!


Tabi ki bu soruya net yanıt vermek pek mümkün değil. Bunun sebebi bu konunun kişinin güncel durumuna, spor geçmişine, sağlayacağı antrenman disiplinine ve genetik faktörlerine bağlı olmasıdır. Yani vücudumuzu ve görüntümüzü etkileyecek çok fazla faktör var. Dolayısıyla tekrar altını çizelim, “Ne kadar sürede vücut yaparım?” gibi soruları bırakıp sporun kendisinden tat almaya bakalım. Sonuçta bu daha sağlıklı olmamız için esansiyel, seve seve yapmaya çalışalım.