Golfer's Elbow (also known medial epicondylitis) | Complete Physio


Geçtiğimiz haftalarda yayınladığımız tenisçi dirseği (lateral epikondilit) yazımızın ardından dirsek problemleri serimize golfçü dirseği problemi ile devam ediyoruz. Keyifli okumalar!


Golfçü Dirseği Nedir?


Dirsek eklemi üst koldan (humerus) ve ön koldan (yarıçap ve ulna) oluşur. Dirseğe hem hareketlilik hem de güç sağlamak için ortaklaşa çalışan kaslar, tendonlar ve bağlar tarafından bir arada tutulur.

Medial epikondil, dirseğin iç kısmındaki kemikli uçta bulunur. Bu kemik çıkıntısı, ön kolun fleksör kaslarının, yani bileğinizi ve elinizi yukarı doğru kavramaktan ve kıvırmaktan sorumlu kasların bağlanma alanıdır. Bu ön kol fleksör kasları ön kolunuzun içi boyunca uzanır ve kasları kol kemiğine (ulna) sabitleyen ortak fleksör tendonu adı verilen tek bir tendona dönüşür.


Golfçü dirseği, genellikle golfçüleri, raket sporcularını ve haltercileri etkileyen, ancak aynı zamanda el işçilerinde ve çok fazla bilgisayar ile ilgilenen kişilerde de yaygın olarak görülen bir ön kol yaralanmasıdır. Golfçü dirseğinin tıbbi adı medial epikondilittir, çünkü dirseğin medial epikondil bölümü üzerinde ağrıya neden olan bir durumdur.

Genellikle dirseğin iç kısmındaki kemik üzerinde ve çevresinde donuk bir ağrıya veya yanma ağrısına neden olan ve önkoldaki fleksör tendonlarının tekrarlayan, aşırı kullanımı ile karakterize bir tendon problemidir. Berkay Türkkan Fitness mobil uygulamasıyla antrenman ve beslenme adına ihtiyaç duyacağınız her şey cebinizde!iPhone için App Store'dan ücretsiz indir!Google Play'den ücretsiz indir!Golfçü Dirseğinin Nedenleri


Golfçü dirseği, ortak fleksör tendonlarının tekrarlanan gerilmesinden kaynaklanan aşırı kullanım yaralanmasıdır. Önkol kasları kasıldığında bu tendonu çekerler; bu kuvvetler çok güçlüyse ve çok sık ortaya çıkarsa tendonun şişmesine neden olabilir ve ağrı, şişme ve iltihaplanmaya neden olan mikro travma (küçük yırtıklar) oluşturabilir.


Golfçü dirseğine neden olan hareketler; kavrama, kaldırma, çekme veya bükmeyi içeren aktivitelerin sıklıkla tekrarlanmasıdır ve çoğu durumda semptomların ortaya çıkması haftalar veya aylar sürebilir.


Bazen bu tekrarlanan gerginlik, aşırı yazma/bilgisayar çalışması yapmak, dumbell/halter ile yapılan egzersizler gibi el ve bileğin aşırı kullanımından sonra aniden de ortaya çıkabilir.


Zayıf kondisyon, yanlış teknik veya ekipmanın yanı sıra aktivitenin sıklığı ve yoğunluğunun yanlış planlanması golfçü dirseğini tetikleyen diğer faktörler arasında sıralanabilir. 


Golfçü Dirseği Belirtileri Nelerdir?


Genellikle doğrudan kemik üzerinde ağrı vardır ve ön kolun içi boyunca kaslarda hassas noktalar ve ağrı olabilir. Bazı insanlar boyun ağrısı veya sertliği de yaşarlar. Daha ağır vakalarda sinir baskısı oluşarak karıncalanmaya veya eldeki iğnelenme hissine neden olabilir. Genel belirtileri ise şu şekilde sıralayabiliriz: 

 • Ön kol veya bilekte ağrı
 • Ağrı ve hassasiyet ile birlikte dirseğin iç kısmındaki kemik ve kaslarda ara sıra şişlik.
 • Kavrama ve tekrarlayan bilek hareketleriyle kötüleşen ağrı
 • Ön kol kaslarında sıkışma
 • Yumruk yapılmaya çalışıldığında duyulan acı hissi
 • Kapı kolunu çevirmek, kavanoz kapağı açmak, sebze doğramak veya temizlik bezini sıkmak gibi yaygın günlük aktiviteleri yerine getirmede zorluk
 • Azalmış kavrama gücü
 • Özellikle yüzük ve serçe parmaklarda görülen karıncalanma veya uyuşma hissi


Golfçü Dirseği Tedavisi


Golfçü dirseği tedavisinde ilk aşamada dinlenme tercih edilse de, kol gücü ile çalışan kişiler için dinlenme süresi yeterince uzun olamayabilir. Özellikle sporcuların, kolunu yeniden kullanabilecek duruma gelmesi için mutlaka muayene sonrası tanımlanan tedavi sürecini tamamlaması gerekir. Yoksa dirsek bölgesi, antrenmanlarda yeterli performansı gösteremeyebilir. Bu da sporcunun kariyerini olumsuz etkiler.

Fizik tedavi ile golfçü dirseği tedavisinde; eklem açıklığını artıracak egzersizler ve germe egzersizleri yapılabilir. Egzersizler, kolun fonksiyonunu desteklemek ve mobilizasyonunu arttırmak üzere planlanır ve dirsek bölgesine odaklanır. Bu süreçte, uzman fizyoterapistler, golfçü dirseğine neden olan hasarın giderilmesini sağlayan, özel bir egzersiz programı hazırlarlar. Kişi gerekli durumlarda, evde de egzersiz yaparak, ön kol kaslarını destekleyebilir. Eğer fizyoterapiye rağmen dirsek bölgesindeki şikâyetler devam ediyorsa, bu durumda çeşitli enjeksiyon yöntemleri kişinin ihtiyacına göre uygulanabilir. 


Tenisçi dirseği dirseğin dış kısmında görülürken, golfçü dirseği dirseğin iç kısmında meydana gelir. Golfçü dirseği, tenisçi dirseğine kıyasla %9.8-20 oranında daha az sıklıkta görülür ancak semptomlar ve genel fizyolojik örüntü lokalize olduğu bölge dışında büyük farklılıklar içermeyeceğinden teşhis ve tedavisi tenisçi dirseği ile hemen hemen aynı modaliteleri içermektedir. Tedavi önerileri ve evde yapabileceğiniz egzersizler ile ilgili detaylı bilgi için tenisçi dirseği ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.
Genel hatlarıyla yorumlayacak olursak tedavi bir süreçtir ve zaman gerektirir. Unutmayın, ağrı bizim için bir uyarı mekanizmasıdır. Bize ilgili bölgede bir problem olduğunun bilgisini vererek burayı korumamız gerektiğini ifade eder. Ağrının üzerine gitmek yaşadığınız problemin daha üst seviyelere evrilmesine neden olarak ciddi sakatlıklara dahi neden olabilir. Bu nedenle ağrılı durumlarda muhakkak ağrı açığa çıkaran harekete son vermeli ve konu ile ilgili uzman kişilerden görüş almalısınız. Eğer uzman kişilere ulaşamıyorsanız en az 3 gün ağrılı bölgeyi dinlendirerek iyileşmenin gerçekleşmesini beklemelisiniz. 


Özetle:


Golfçü dirseği kronikleşebilir bir rahatsızlıktır. Ancak tedavisi mümkündür. Ne kadar erken teşhis edilirse tedavisi de bir o kadar etkili olur. Her kas ve iskelet ağrısında olduğu gibi golfçü dirseğinde de dirseklerde oluşan ağrıyı hafife almayın. Bu rahatsızlığa sahip olduğunuza dair şüpheniz varsa mutlaka bir uzmana başvurun. Sağlıkla kalın!


Fizyoterapist & Diyetisyen Fatmanur GÜLER ELTİŞKaynaklar


 • Mehmet, Ü. N. A. L. Aşırı Kullanıma Bağlı Spor Yaralanmaları.
 • ÇETİN, C. Dirsekte Tendon Yaralanmaları.
 • KIZILAY, F. (2023). SPOR YARALANMALARINDA REHABİLİTASYON SÜRECİ. SPORCU SAĞLIĞI, 213.
 • Dubois, B., & Esculier, J. F. (2020). Soft-Tissue Injuries Simply Need PEACE and LOVE. British Journal of Sports Medicine.
 • ÇAKIR, A. Ç. E., & Düzce Üniversitesi, F. T. SPOR YARALANMALARINA GENEL BAKIŞ. HER YÖNÜYLE SPOR, 101.
 • Kirişci, İ. (2011). Takım sporu yapan bireylerde görülen sakatlık türleri ve bu sakatlıkların çeşitli değişkenlere göre incelenmesi:(Bursa örneği) (Doctoral dissertation, Sakarya Universitesi (Turkey)).
 • KANIK, S. BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR ANABİLİM DALI SPOR VE SAĞLIK BİLİMLERİ PROGRAMI.
 • Kijowski, R., & De Smet, A. A. (2005). Magnetic resonance imaging findings in patients with medial epicondylitis. Skeletal radiology34, 196-202.