Bazen doğumsal anomaliler, bazen de günlük hayatta vücudumuzu sürekli aynı yönde kullanmaya bağlı alışkanlıklarımız önce bazı kas gruplarının zayıflamasına, sonra da omurgamızın pozisyonunda bazı değişikliklere neden olur. Bu değişiklikleri beynimiz normal algıladığı için günlük hayatta hissedemiyoruz fakat simetrik ve düzenli çizgileri barındıran bir zemin önünde en rahat olduğumuz pozisyonda çektiğimiz bir fotoğraf ile duruş bozukluklarımızı saptayabiliriz. Böyle bir zemin şartı olmadan düzgün çekildiğine emin olduğunuz fotoğraflarınız üzerinden de telefonunuzdan çizimler yaparak duruş bozukluklarınızı tespit etmeniz mümkün. Haydi birlikte düz bir zemin önünde ön-yan-arka profilden tüm vücudumuzu kapsayacak birer fotoğraf çekelim ve duruş bozukluğumuz olup olmadığını birlikte tespit edelim. Bunu yaparken kıyafetlerimizi vücudumuzu tamamen saracak şekilde seçersek veya iç çamaşırlarımızla olursak analizin daha kolay yapılabileceğini de belirtelim. Hazırsanız başlayalım

https://static.wixstatic.com/media/4ed331_daf98ad1212b4bc992c1cff2f8b817c1.jpg/v1/crop/x_0,y_0,w_2384,h_2667/fill/w_829,h_927,al_c,q_85,usm_0.66_1.00_0.01,enc_auto/4ed331_daf98ad1212b4bc992c1cff2f8b817c1.jpg


Çektiğiniz fotoğraf üzerinde şekilde yer alan gibi düz klavuz çizgiler çizelim. Bu çizgilere göre ön profilde çizdiğimiz yatay çizgilerde göz seviyelerimiz, ağzımız, kulak memelerimiz, omuzlarımız, göğüs uçları ve leğen kemiklerimiz; arka profilde kulak memeleri, omuzlar, dirsekler ve kalça kemikleri aynı hizada yer almalıdır. Dikey düzlemde iki kaşımızın ortasından hizalayarak aşağıya doğru yerleştireceğimiz çizgide ise omurgamız çizgi üzerinde kalmış olmalı ve vücudumuzun sağ ve sol tarafı eşit şekilde görünmelidir. Son olarak yan profilde çizeceğimiz dikey çizgi; kulak memesi, omuz eklemi, kalça eklemi, diz kapağı ve ayak bileğinde yer alan lateral malleol dediğimiz top şeklindeki çıkıntının birkaç santim önünden geçmelidir.


Bu çizgiler belirtilen referans noktalarının bir veya daha fazlasından geçmiyor ise burada duruş bozukluğunuz olduğunu söylemek mümkün. Yazılanları buraya kadar okuyarak test ettiyseniz ve duruş bozukluğunuz olduğunu düşünüyorsanız zihninizde canlanan soruları duyar gibiyim..’’ Duruş bozukluğumun türü ne? Neden oluştu? Düzelir mi? Nasıl düzelir?’’ En sık karşılaşılan duruş bozukluğu türlerini ve yapmanız gerekenleri sizler için açıkladık. 


1.KİFOZ
duruş.png

              

Kifoz, omurganın öne eğrilmesi durumudur. Aslında omurga sırt bölgesinde zaten öne eğik, bel bölgesinde ise çukur bir görünümdedir. Bu eğriliklerin açısal olarak normalin üzerine çıkması (50-60 dereceden fazla olması) ya da beldeki çukurluğunn düzelmesi (15 derecenin altına inmesi) ya da kaybolması durumunda kifoz ortaya çıkıyor. Masabaşı işte çalışanların ve telefon ile ilgilenirken oturma pozisyonuna dikkat etmeyenlerin çoğunda aktif bir spor hayatı yoksa sırt kaslarının zayıflamasına bağlı olarak bu postürle karşılaşıyoruz. Ayrıca aşırı kilolu ve gebe kişilerde de vücut ağırlık merkezinin değişmesine bağlı olarak kifoz ile karşılaşabiliyoruz. Bu durum boyun, omuz ve sırt bölgesinde ağrı ve sertliğe neden olabildiği gibi, çok ileri derecelerde olduğunda organları sıkıştırarak solunum güçlüğü dahi yaratabilmekte. Önlemek için ise düzeltmemiz gereken ilk şey; OTURMA POZİSYONUMUZ. Araç kullanırken, ekran karşısında otururken, masabaşında çalışırken ve oturarak yaptığımız bir çok aktivitede pozisyonu korumak oldukça önemli. 


wrong and right ways positions for sitting,illustration, vector 2894769 Vector Art at Vecteezy


Siz de fark edeceksinizdir, postürünüzü düzelttikten kısa bir süre sonra eğer kaslarınız yeterli kuvvette değilse bir süre sonra yorularak farkında olmadan eski pozisyonunuza geri döneceksiniz. Bu durumu önlemek için görseldeki dik duruş korseleri kullanılabilir. Ancak uzun süreli kullanımı önerilmemekte. Bunun nedeni ise korsenin kas aktivasyonunu azaltarak zaten zayıf olan kasların daha fazla zayıflamasına neden olması. Eğer korseyi kullanırken sırt kaslarınızı güçlendirecek aktiviteler yapmazsanız bu korseleri kullanmak size faydadan çok zarar verecektir.