Lordoz Nedir?


Postürel bozukluklardan biri olan lordoz beldeki çukurlaşmanın artması olarak özetlenebilir. Bu noktada postürü de ‘doğru duruş’ olarak açıklayabiliriz.


Lordoz masa başı çalışan, çok fazla dik durmaya dikkat etmeyen, ağır işlerde çalışan, çok ders çalışan ve en önemlisi spor yapmayan bireylerde çok fazla görülmektedir.Berkay Türkkan Fitness mobil uygulamasıyla antrenman ve beslenme adına ihtiyaç duyacağınız her şey cebinizde!

 

iPhone için App Store'dan ücretsiz indir!

 

Google Play'den ücretsiz indir!


Lomber Lordoz Hastalığına Neden Olan Başlıca Durumlar:


 • Osteoporoz (kemik erimesi)
 • Spondilolistezis
 • Akondroplazi (cücelik olarak bilinir)
 • Verem hastalığı
 • Karın kaslarında kuvvetsizlik
 • Aşırı kilo
 • Yetersiz beslenme
 • Vitamin eksikliği
 • Omurga iltihapları
 • Omurga kırıkları
 • Mesleki deformasyonlar


Sıkça Sorulan Sorular


Lordoz hastası olmamak için neler yapmalıyım ?

Doğru bir egzersiz planlaması ile mutlaka spor yapılmalıdır. Masa başı çalışma zorunluluğu olan kişiler mutlaka ortalama 40-45 dk aralıklar ile iş yerlerinde, odalarında kısa yürüyüşler yapmalı, ağır işlerde çalışanlar mutlaka eğilme hareketlerinde bacaklarından destek ile hareket etmeli ve en önemlisi dik duruşumuza dikkat etmelidir.


Lordoz hastasıyım ne yapmalıyım ?

Lordoz hastalığından muzdaripseniz mutlaka spora başlamadan önce bir uzmana başvurun (fizyoterapist veya doktor ), eğer lordoz derecenize ve yaşamınızı etkilemesine göre doğru bir yön verilmez ise bu hastalık sizlerin yaşam kalitesini ciddi oranda etkileyebilir. Ek olarak fıtık problemi yaşayan hastalarda ciddi ağrılara neden olabilir.


Lordoz spor yapmama engel mi ?

Hayır. Doğru egzersiz programı ile spor yapmanız lordoz hastalığınız için her zaman faydalı olacaktır. Eğer ileri derece bir lordoz hastasıysanız mutlaka bir uzmana danışmanızda fayda var.


Lordoz hastasıyım kendimi gün içerisinde çok yorgun hissediyorum normal mi ?

Bilimsel bir gerçektir ki omurilik hastalıkları hem uyku hem de yaşam kalitenizi çok ciddi oranda etkilemektedir.

Halsizlik, mutsuzluk, uykusuzluk, bel ağrısı, kalça ağrısı, ayaklarda kuvvet kaybı bunlar görülebilmektedir.


Lordoz hastasıyım ve masa başı çalışıyorum, neler yapmalıyım ?

Mutlaka spor yapmalısınız ve bununla birlikte bir uzman danışmanlığında ilerlemelisiniz. Bunun dışında iş yerinde her 35-40 dakikada 5 dakika ofis içi kısa yürüyüşler veya ağır iş yapıyorsanız kısa yürüyüşler yapmalısınız bununla birlikte oturduğunuz alanlarda bel desteği kullanmanızda fayda var ve en önemlisi dik duruş pozisyonunuza dikkat etmelisiniz.


Lordoz ileri seviyede ne gibi problemlere sebebiyet verebilir?

Uyuşma, karıncalanma ve en önemlisi mesane kontrolü sağlayamama (idrar kaçırma) gibi problemler ile karşılaşabilirsiniz.


Fizyoterapist & Medical Trainer Orhan Kocaselvi