FITIK NEDİR?


Halk arasındaki adı fıtık olan herni dediğimiz durum, intervertebral disk denilen (omurlar arası bağlantı sağlayan jel benzeri bağ dokusu) yapı eklem arası yapının dışarıya doğru çıkma durumudur.


Disk hernisi olarak tıp biliminde yer alır. Organ fıtıkları daha farklı incelenmektedir.


Aktif yaşamımızda sürekli karşılaştığımız bel, boyun fıtıklarını ele alırsak, fıtığın günlük yaşımımızı ciddi anlamda etkileyen bir rahatsızlık olduğu açıktır.


Günümüzde ağrı şikayeti ile gelen 10 hastadan 6’sında fıtık belirtisi görülmektedir. Bu fıtıklar halk arasında çok fazla korku ile bakılsa da bir çok tedavi yöntemi mevcuttur. Bunların en başında iyi bir fizik tedavi(istirahat,lokal enjeksiyon, akupunktur, traksiyon, elektroterapi, ilaç tedavisi vb.) genel olarak fıtığın derecesine bağlı olarak değişmek ile birlikte %90 başarı oranına sahip bir tedavi yöntemidir.


En çok bilinen yanlışlardan biri ise fıtık hastalarının asla spor yapamayacağıdır. Fıtık derecesine göre spor engellenebilir fakat bir çok fıtık çeşidinde spor genel olarak pozitif yönde tedaviye destek olur. Spor aktivitelerine başlamadan önce bir uzmana danışarak ilerlemek en doğru yol olacaktır.Berkay Türkkan Fitness mobil uygulamasıyla antrenman ve beslenme adına ihtiyaç duyacağınız her şey cebinizde!

 

iPhone için App Store'dan ücretsiz indir!

 

Google Play'den ücretsiz indir!


FITIK ÇEŞİTLERİ NELERDİR?


BOYUN FITIĞI : Boyun bölgesindeki intervertebral disk dediğimiz bağ dokuların dışarıya doğru yönelme durumudur. En başlıca belirtisi boyunda ağrı sonrasında, baş ağrısı, ellerde uyuşma veya güç kaybı en ileri seviye de ise bulantı ile birlikte baş dönmesi yapabilmektedir. Bu etkileri göstermesinde ki en büyük etken disk hernisinin sinire dokunup o bölgede dolaşım bozukluğu yapmasıdır.


BEL FITIĞI: Bel gölgesinde ki intervertebral disk dediğimiz bağ dokuların dışarıya doğru yönelme durumudur. Başlıca belirtisi bel ağrısı ardından bacaklarda güç kaybı, uyuşma, karıncalanma, yürürken ayağın boşa düşme durumudur. Bu hernide de boyunda olduğu gibi sinir ağlarına temas halinde oluşan dolaşım bozukluğu bu bulguları göstermektedir.


SIKÇA SORULAN SORULAR


Fıtık neden olur?

Ağır yük taşıma, hızlı kilo alma(obezite durumları ), gebelik, kronik öksürük, ıkınma, uzun süre ayakta kalma durumlarında görülebilir.


Fıtık hastası olmamak için neler yapmalıyım?

Fıtık nedenlerine mutlaka dikkat etmelisiniz ve bununla birlikte mutlaka bir eğitmen eşliğinde doğru açılar ile fiziksel kuvvetinizi artırmalısınız, aksi takdirde herkes bir fıtık hastası olabilir.


Fıtık hastasıyım ne yapmalıyım?

Mutlaka bir uzmana danışmalısınız ve bununla birlikte bir fizyoterapist veya doktor kontrolünde spora başlayıp profesyonel sporcu desteği ile spor yapmalısınız.


Fıtık spor yapmama engel mi?

Derecesine göre değişkenlik gösterebilir. Bu konuda en doğru bilgiyi danıştığınız doktorunuz veya fizyoterapistiniz size verecektir fakat şu da bilinmeli ki bir çok fıtık türünde spora engel yoktur (Tabi ki doğru egzersiz yöntemleri ile çalışıldığı sürece)


Fıtık ileri seviyede ne gibi problemlere sebebiyet verebilir?

Fıtık bölgesine göre çok ciddi ağrı ve sonrasında sinire bası ile birlikte sinirsel uyaranların azalmasına neden olabilir (uyuşma,karıncalanma,güç kaybı gibi). İleri seviye bir fıtık hastası olmadan, ağrıların başlangıcı ile birlikte mutlaka bir uzmana görünmenizde fayda var.


Fıtık patlaması nedir? İyileşir mi?


Fıtık patlaması tamamen halk arasında kullanılan bir terimdir. Fıtık boyutunun büyük olma durumudur ve bu durum sinir köklerine bası yaptığı durumdur. İleri seviye bir fıtık diyebiliriz. Radyolojik olarak genel kontroller yapıldıktan sonra hastaya göre ameliyat veya fizik tedavi ile iyileşebilir. Genel olarak bir çok fıtık ameliyata gerek duyulmadan fizik tedavi ile iyileştirilebilmektedir.


Medical Trainer & Fizyoterapist Orhan Kocaselvi