Aç Karnına Ağırlık Antrenmanı Yapılır mı?


Bir süredir fitness ile ilgileniyorsanız, "antrenman öncesi ve sonrası beslenme " konusundaki tüm telaşları çok iyi biliyorsunuzdur.


Yıllar boyunca, insanlar antrenman sonrası beslenmeleri ile ilgili ne yapmaları gerektiği konusunda çok endişeliydiler. Shake içmek, hemen yemek yemek, ne yeneceği ve ne kadar yeneceği çok önemliydi.


Sonra insanlar egzersiz öncesi beslenmeyle de aynı derecede ilgilenmeye başladılar. Tabi ki, tüm bunlar, maksimum performans ve kas kazancı için bir antrenmanı, en iyi şekilde besleme arzusundan kaynaklanıyordu.


Bugünlerde çoğu insan yüksek karbonhidratlı, orta proteinli bir egzersiz öncesi yemeği tercih ediyor.


Elbette, geleneksel bilgiler, egzersiz yapmadan önce bir yemek yemeniz gerektiğini gösteriyor gibi görünüyor. Ancak, durum gerçekten bu mu?


Aç mı tok mu?


Bugünlerde aç karnına antrenman yapmayı tercih eden çok sayıda insan var. Her ne kadar geleneksel düşünceye aykırı olsa da, aç karnına yaptığınız ağırlık antrenmanları sizi kas kütlesi kazancınızdan mahrum bırakmaz.


Aslında, önceden yeyip yemeseniz de hedeflerinize ulaşmada eşit derecede başarılı olabileceğinizi fark edebilirsiniz. Burada kilit nokta, hedefinize uygun olarak günün geri kalanında beslenmenizi ne kadar iyi yapılandırdığınızdır.


Neden aç karnına ağırlık antrenmanı yapmak istiyorsunuz?


Pek çok insan, spor salonuna gittiklerinde vücutlarında yiyecek varken kendilerini daha iyi hissetme eğilimindedir.


Belki hepsi psikolojiktir, ancak bu insanlar antrenmandan önce yemek yediklerinde daha iyi performans gösterirler.


Diğer yandan herkes aynı şekilde hissetmiyor. Bazı insanlar tok karnına egzersiz yaparken kendilerini rahatsız hissederler. Daha enerjik hissetmek yerine yorgun ve halsiz hissederler. Midelerindeki dolgunluk, ağır hareketler sırasında takviye yapmayı zorlaştırır. Daha da kötüsü, antrenmanın önemli noktalarında kusmak veya tuvaleti kullanma ihtiyacı hissedebilirler. Düşük enerji, mide ağrıları ve sürekli tuvalete koşmak zorunda olmak, iyi bir antrenman için elverişli koşullar gibi görünmüyor değil mi?


NOT: Yağ oranınızı hesaplamak istiyorsanız Berkay Türkkan Fitness mobil uygulamamızı buradan indirip, 'yağ oranı hesaplayıcı' bölümünü kullanabilirsiniz.


Araştırmalar ne diyor?


Araştırmalar aç karnına yapılan egzersizlerin daha çok yağ yaktığını gösteriyor, evet.


Fakat aynı zamanda araştırmalar karbonhidrat deposu dolu bir şekilde antrenman yapmanın antrenman performansını kesinlikle arttırdığını gösteriyor. Yani siz beslenmiş bir beden ile daha yüksek performans gösteriyorsunuz. Bu da antrenmanınıza göre, daha fazla kalori yakımı ya da daha fazla kas kazanımı demek.


Yine yapılan bir deney sonucunda aç karnına antrenman yapan ve tok bedenle antrenman yapan 2 gruba aynı beslenme menüsü uygulanıyor ve sonuçta 2 grup da aynı kiloyu veriyor. Yani kilo alımı/verimi, kalori fazlası/açığı ile gerçekleşiyor.


Yani aslında antrenmandan önce ne yediğinizden çok günün tamamında nasıl ve ne kadar beslendiğiniz kilonuzu etkiliyor.


Antrenman sırasında aç olmanız bu sürede daha çok yağ yaktırsa da günün devamında eksik karbonhidratlarınızı tamamladığınız için daha az yağdan yakıyor oluyorsunuz. Yani günün sonunda yine aynı sonucu alıyorsunuz.


Sonuç


Bu noktada karar size kalıyor. Gerçekten antrenman performansınız aç karnına daha yüksek oluyorsa bunu tercih edebilirsiniz. Fakat kendinizi iyi hissetmediğiniz halde daha çok yağ yakacağını düşündüğünüz için kendinizi zorluyorsanız bunun dezavantajları da olabileceğini aklınızdan çıkartmayın. Vücudunuz mevcut kas kütlenizden yiyebileceği gibi, karbonhidrattan mahrum, yağdan yakmaya mecbur bırakılmış bir vücut daha çok yağ depolamaya meyilli hale gelebilir.


İpek Köktuna

@thebodylabtr


Kaynakça

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4242477/

https://jissn.biomedcentral.com/articles/10.1186/1550-2783-10-23

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6033499/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2763382/