Beslenme alışkanlıklarımız hayatımızı etkileyen en temel unsurların başında geliyor. Doğru planlanmış bir beslenme bize sağlıklı bir yaşam ve fit bir vücut vaad edebilir peki ya cinsel performansımızı etkiler mi? Hiç şüphesiz ki tükettiğimiz tüm besinler ve beslenme alışkanlığımız vücudumuzun hemen her fonksiyonunu etkilediği gibi cinsel hayatı da etkiliyor. Peki hangi besinler ve nasıl bir beslenme alışkanlığı cinsel performansı artırır? Gelin birlikte soru işaretlerini ortadan kaldıralım.Berkay Türkkan Fitness mobil uygulamasıyla antrenman ve beslenme adına ihtiyaç duyacağınız her şey cebinizde!

 

iPhone için App Store'dan ücretsiz indir!

 

Google Play'den ücretsiz indir!

 


Cinsel performans deyince aklınıza şerbetli tatlılar veya bol kalorili yağlı yemekler gelmesi bizi üzer. Toplumumuzda bir besin ne kadar enerji veriyorsa (yani kalorisi ve şeker oranı ne kadar yüksekse) o kadar cinsel güç artışı olacağına dair yanlış bir algı var. Öncelikle birden bire kan şekerinizi tavan yaptıran tatlılar ve lokumlar ardından kan şekeriniz hızla düşüşe geçtiğinde bir halsizlik yaratacağından; ve bol kalorili özellikle içeriğinde hayvansal yağın bol olduğu kaymak, tereyağı veya kırmızı et içeren yiyecekler de yer yemez üzerinizde bir rehavet bırakacağından bu yemeklerden olabildiğince uzaklaşmanızı öneririz. Damat tepsilerini unutun ve bilimin ışığında hangi besinlerin cinsel performansı arttırdığını incelemeye başlayalım.


Öncelikle bu besinleri iki farklı kategoride inceleyelim.


Afrodizyak İçeren Besinler


Afrodizyak, libidoyu artıran bir çeşit maddedir. Bazı besinlerin içeriğinde veya bitkisel karışımlar ve ilaçlarda bulunabilir.


İstiridye: Afrodizyak denildiğinde ilk akla gelen besinlerdendir. Bilinenin aksine anlık tüketimden ziyade düzenli tüketim gerçekleştirildiğinde daha kuvvetli bir etki gösterir. İçerdiği yoğun çinko sayesinde hem sperm hem de testosteron üretiminin artmasını sağlayarak cinsel isteği ve cinsel gücü artırır. Ayrıca içerdiği dopaminle mutluluk verici etkiye sahiptir. Karides gibi diğer deniz mahsülleri de afrodizyak içerir.


Çikolata: Mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin ve hem erkek hem kadınlarda cinsel heyecanı arttıran, iyi hissettiren bir etkiye sahip feniletilamin içerir. Bu kimyasallar vücudumuzda doğal yollarla da üretilir. Çikolata tercihinizin şekersiz ve bitter olmasını öneririz.

Kuşkonmaz: Ülkemizde maliyeti yüksek olduğundan çok sık tüketilmese de hem içerdiği vitamin ve minerallerle sağlıklı bir sebze hem de iyi bir afrodizyaktır.


Muz: B ve E vitaminleri ile potasyum, magnezyum bakımından oldukça zengin bir kaynaktır. Bu vitamin ve minerallerle birlikte bufotenin de içerdiği için libidoyu artıran önemli bir afrodizyaktır.


Antep Fıstığı ve Fındık: İçeriklerinde bulunan doymamış yağ asitleri ve E vitamini nedeni ile afrodizyak olarak da kullanılırlar.


Acı Biber: İçeriğindeki kapsaisin kan dolaşımını hızlandırabilir ve bazı bireylerde endorfin salınımını tetikleyerek libidoyu arttırıcı yönde etki gösterir.

Meksika’da da biber bir iktidar sembolüdür. Bilhassa erkekler kadınlardan daha çok acı tüketirler. Biber yiyip terleyerek gösteriş yaparlar. Meksika argosu ve çeşitli yerel diller, erkeklik organına eş anlamlı olarak “biber”i (chile) kullanırlar.


Zencefil: İçerdiği çinko ile testosteron miktarını arttırır. Dolaşım sistemini uyarıcı etkileriyle kan akışının daha iyi olmasını sağlar.


Avokado: Erkeklerde hormon üretimini arttıran B6 vitaminine, tüm bireylerde kas ve dayanıklılığı dolaylı yoldan etkileyen potasyuma sahiptir. Hem kadın hem de erkeklerde östrojen ve testosteron gibi hormonların salımını uyarır ve de libidoyu artıran vitamin ve minerallere sahiptir.


Afrodizyak bilindiği üzere en basit tabiriyle cinsel arzuyu tetikleyen bir çeşit uyarıcıdır. Bazı afrodizyaklar anında etkisini gösterirken bazıları ise düzenli tüketimle etki göstermeye başlar.


Doğurganlığı Etkileyen Besinler


Doğurganlığı etkileyen besinler performansı dolaylı yoldan etkiliyor gibi görünse de aslında doğurganlığı ölçmemize yarayan sperm sayısı, hareketliliği, yumurta üretimi gibi faktörlerin vücudumuzda sağlıklı işleyebilmesi cinsel performansımızın da sağlıklı olmasını doğrudan etkiler. Alternatif tedavi yöntemlerinde veya tıbbi tedavileri destekleyici olarak bazı uygulamalarla karşılaşırız. Burada vitamin mineral gibi besin desteklerine rastlamak mümkündür.


Vitamin ve mineraller meni kapasitesini etkileyebilir ve iyileştirebilir. Çinko spermlerin gelişmesi için temel bir kaynaktır. Erkeklerde kısırlık tedavisinde vitamin desteği olarak kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra B12 vitaminin de sperm sayısını artığı yönünde görüşler belirtilmiştir.


L- karnitin gibi bazı besin kaynaklarının seminal parametreleri (meni gibi) geliştirdiğini söylemek mümkündür. Ayrıca sperm sayısı, motilitesi (yani hareketliliği) ve morfolojisinde (şeklinde) etkili olduğunu destekleten çalışmalar mevcuttur.Nasıl Beslenmeli?


Yapılan araştırmalarda Akdeniz tipi beslenmenin hem obez bireylerde ereksiyonu olumlu etkilediği; hem de sağlığı pekiştirici etkileri sebebiyle uzun vadede kadın erkek her bireyde sağlıklı bir cinsel hayatı dolaylı yoldan etkilediği tespit edilmiştir.


Akdeniz tipi diyet günümüzde sağlık otoritelerince kabul görmüş ve sürdürülebilir bir beslenme şeklidir. Mutfak kültürümüzle de uyumlu olduğundan uygulaması bir o kadar kolaydır.Özetle


Cinsel performansınızın yüksek olmasını istiyorsanız bedeninize iyi bakın. İyi beslenin, egzersizi aksatmayın, su içmeyi ihmal etmeyin ve düzenli uyuyun.


Bunun yanı sıra düzenli egzersiz -kişiden kişiye değişmekle birlikte- cinsel performansı etkilediği gibi, düzenli ve sorunsuz cinsel performans da egzersiz performansını olumlu yönde etkiler.


Cinsel performans fiziksel olarak kondisyonunuzun yüksek olduğu ve kendinizi dinç hissettiğiniz zaman artış gösterir. Bir de bu durumun psikolojik boyutunu ele alırsak sağlam kafanın sağlam vücutta olduğunu da hatırlatmak isteriz.


Sağlıklı bir yaşam biçimi belirleyen kişiler dolaylı yoldan mental iyileşme de gösterirler. Çünkü kişinin kendine bakması özsaygı, özgüven ve öz şevkat gibi duyguları harekete geçirir. Kendine iyi bakan, dinç ve beraberinde iyi hisseden herkes hayatın her alanında olduğu gibi cinsel hayatında da maksimum performansını yakalayabilir. Cinsellik pek dile getirmesek de hayatımızın bir parçası. Sen sağlıklıysan cinsel hayatın da sağlıklı olur. Sağlıklı ve güçlü kal 💪🏻


Diyetisyen Melis KuşkaKAYNAKÇA


https://jag.journalagent.com/androloji/pdfs/AND_15_52_71_74.pdf

Tuncel, A., Güzel, Ö., & Atan, A. (2013). Erektil disfonksiyonda rol oynayan risk faktörlerini belirleme. Androloji Bülteni, 15(54), 158-163

https://jag.journalagent.com/androloji/pdfs/AND_2013_54_158_163.pdf

AKDER, R. N., & AYHAN, N. Y. İnfertilite ve Mikro Besin Ögeleri. Aydın Sağlık Dergisi, 7(1), 1-13

https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/1568762

http://klinikgelisim.org.tr/eskisayi/klinik_2009_22_1/3.pdf

https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/838168

https://jotags.org/2020/vol8_issue4_article21.pdf

https://horizon.documentation.ird.fr/exl-doc/pleins_textes/divers17-05/010054615.pdf