Ağırlık çalışmasına giriş yaparken genelde tercih edilen ve mantıklı olan seçenek full body antrenman şemasıdır. Bu şema temel egzersizleri bir hafta içerisinde sık sık uygulamamızı sağlayarak tekniklerde ustalaşmamızı, haftalık antrenman hacmimizi verimli bir şekilde yapmamızı ve dolayısıyla ağırlık çalışmasına ve fitness sürecine kolaylıkla adapte olmamızı sağlar. Özellikle başlangıç seviyesinde çoğunlukla 3 gün antrenman yapmamızı gerektirdiği için de spor salonuna çok sık gitmeden spor sürecimizi yürütmemizi, dolayısıyla devamlılık sağlamamızı da kolaylaştıran bir antrenman tipidir. Bu yüzden full body antrenmanı sevmeyen bir kitle bulunsa da özellikle başlangıç seviyesinde bu antrenman şeması bizim dostumuz. Şimdi asıl soruya gelelim. Kaç ay full body yapılmalı? 


Aslında bu soruya net bir yanıt vermek zor. Belli bir seviyeye ulaştıktan sonra mutlaka bir split rutine geçmeliyiz diye bir kural yok. Uzun süre full body antrenman şemaları da takip edebiliriz. Ancak genel bir öneri verecek olursak ilk 2 antrenman döngümüzün full body rutinlerden oluşması iyi olur (1 antrenman döngüsünü 10-12 hafta olarak düşünebiliriz). Yani, kabaca ilk 6 ayımızda full body yapıp tecrübe kazandıktan sonra da üst vücut alt vücut, itiş çekiş bacak gibi şemalarla devam ederek kas gruplarımıza daha iyi odaklanabiliriz. 

Tabi ki ilk 3 aylık süreçten sonra da farklı bir rutinle devam edebiliriz, kesinlikle olmaz diye bir şey yok ancak ben en azından ilk 2 döngünün full body rutinlerinden oluşmasını tavsiye ediyorum. 


Örneğin ilk 3 ay 5x5 antrenman programını uygulayabilir, sonraki 3 ayda da hacmin bir miktar daha arttığı 3x5 programıyla devam ederiz. Bu tarz full body programlar fitness sürecimizin temelini güzel bir şekilde atmamızı sağlayarak uzun vadede bize çok yardımcı olur. 6 aydan sonra ise kendi taleplerimize ve beklentilerimize göre programlarımızı ayarlayabiliriz. 


Berkay Türkkan Fitness mobil uygulamasıyla antrenman ve beslenme adına ihtiyaç duyacağınız her şey cebinizde!


iPhone için App Store'dan ücretsiz indir!


Google Play'den ücretsiz indir!