Spor yapmaya başlayanların ilk sorularından biri genellikle ‘’spor yaparken günde kaç öğün yemeliyim’’ oluyor.


Günde kaç öğün tüketilmesi gerektiği yıllardır süregelen bir tartışma konusudur ve hala bir sonuca varılabilmiş değildir. Bunun en temel sebebi ise her bireyin farklı yaşam şartları olmasıdır. Herhangi bir birey günde 3 öğün tüketip verim alırken, 3 öğün size yetersiz gelebilir veya sizin için uygun olan öğün sayısı bir başka bireye uygun olmayabilir.


yemek, tabak, yemek çeşidi,  mutfak (yemek çeşitleri), yemek, gıda içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu


Spor yaptığınız dönemde gelişim sağlayabilmek için ihtiyaç duyduğunuz kalori ve makro besin ögesi dengesini belirlemek öğün sayınızı belirlemede yardımcı olacaktır. Düşük kalorili bir beslenme planınız var ise 2 ana öğünden oluşabilecek bir program size uygun olabilir fakat yüksek kalorili bir beslenme planınız var ise tüm öğünleri 2 ana öğünde tüketmek sizi oldukça zorlayacaktır. Kahvaltı yapma alışkanlığınız yok ise yine aynı şekilde 2 ana öğünden oluşan bir program sizin için uygun olabilir.


Spor yaptığınız dönemde öğün sayısını belirlerken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise spor öncesinde ve spor sonrasında tüketeceğiniz öğünleri belirlemektir. Antrenman performansınız için spor yaptığınız tüm günlere spor öncesi ve spor sonrası öğünleri mutlaka eklemelisiniz.Berkay Türkkan Fitness mobil uygulamasıyla antrenman ve beslenme adına ihtiyaç duyacağınız her şey cebinizde!

 

iPhone için App Store'dan ücretsiz indir!

 

Google Play'den ücretsiz indir!


Antrenman öncesi beslenme hakkında daha detaylı bilgi almak için ‘’Spor Öncesi Beslenme Nasıl Olmalı?’’ başlıklı blog yazımızı okuyabilirsiniz.


Durumu özetlemek gerekirse kişilerin hayatını zorlaştırmadan, rahatlıkla tüketebileceği şekilde planlanan öğün sayısı, o kişi için en ideal olanıdır. Günlük ihtiyaç duyulan kalori ve makro besin ögeleri de bu öğün sayısına dengeli bir şekilde dağıtılmalıdır.


Diyetisyen Can Kocakurt