Muz, 7’den 70’e birçok bireyin severek tükettiği bir meyve olmakla birlikte spor yapan bireyler arasında da oldukça popüler bir besindir. Muz içerdiği sağlıklı karbonhidratlar ve potasyum gibi mineralleri sayesinde hem enerji verici hem de besleyici bir besindir. Peki muz spordan önce mi yoksa sonra mı tüketilmeli? Gelin bu sorunun cevabına birlikte bakalım.


Spor Öncesi Muz Tüketimi


Muz, karbonhidrat açısından zengin bir meyvedir ve vücudun ihtiyaç duyduğu enerjinin alınmasına yardımcı olur. Olgun muzun tüketildikten sonra hızlı bir şekilde sindirilir. Muzun hızlı bir şekilde sindirilmesiyle kompleks yapıdaki karbonhidratlar hızlı bir şekilde glikoza dönüştürülerek vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi almasını sağlar. Olgun muz lif içeriği düşük ve kolay sindirilebilir olması sebebiyle spor öncesi tüketildiğinde mideyi rahatsız etmez. Egzersizden 45-60 dakika önce tüketilen muz, egzersiz esnasında performansınızı arttırmaya yardımcı olabilir.Spor Sonrası Muz Tüketimi


Egzersiz sonrası beslenmenin temel amacı toparlanma sürecini başlatmak ve bir sonraki egzersize kadar vücudun ihtiyaç duyduğu makro ve mikro besin elementlerini sağlamaktır. Egzersiz sırasında azalan glikojen depoları toparlanma evresinde yenilenir. Muz içerdiği karbonhidrat sayesinde glikojen depolarının hızla doldurarak kasların iyileşmesine yardımcı olabilir. Egzersiz sonrası protein içeren bir kaynakla birlikte muz tüketmek, kasların toparlanmasını hızlandırarak kas kütlesinin artırılmasına yardımcı olabilir. Ek olarak egzersiz sırasında kaybedilen potasyum ve magnezyum gibi minerallerin yerine konmasına da yardımcı olur. Egzersizden sonra muzlu bir smoothie güzel bir toparlayıcı içecek olabilir.Berkay Türkkan Fitness mobil uygulamasıyla antrenman ve beslenme adına ihtiyaç duyacağınız her şey cebinizde!

 

iPhone için App Store'dan ücretsiz indir!

 

Google Play'den ücretsiz indir!Özetlemek gerekirse


Muzun spor öncesinde mi yoksa spor sonrasında mı tercih edilmesi gerektiği kişisel durumlara göre değişkenlik gösterecektir. Spordan önce enerjini arttırmak istiyorsanız olgun bir muz bunun için harika bir tercih olabilirken spor sonrası oluşan karbonhidrat açığını dengelemek için muzlu bir karışım toparlanma için ihtiyaç duyacağınız makro besin ögelerini sağlayabilir.


Sonuç olarak hem egzersiz öncesi için hem de egzersiz sonrası için ideal bir sporcu besinidir.


Diyetisyen Can Kocakurt