Bu yazımızda, milyonlarca yıl boyunca, yerin altında doğanın adeta gizli bir hazine gibi bizlere sunduğu doğal maden suyunu ele alacağız. Doğal kaynaklardan elde edilen bu içecek, benzersiz içeriği ve elzem mineraller ile bizlere birçok fayda sağlıyor. Gelin, maden suyunun faydalarını hep birlikte inceleyelim.

 

Maden Suyu Nedir?


Maden suyu, içeriğindeki minerallerle zenginleştirilmiş bir içecek olarak bilinir. Mineraller, vücudumuzun sağlıklı bir şekilde çalışması için hayati öneme sahiptir. Maden suyu içmek, hidrasyon seviyelerini artırır, elektrolit dengesini sağlar ve vücut fonksiyonlarının düzgün çalışmasına yardımcı olur. İçerdiği mineraller arasında kalsiyum, magnezyum, potasyum ve sodyum bulunur. Bu mineraller, kemik sağlığı, sinir fonksiyonları, kas fonksiyonları ve enerji üretimi gibi birçok süreçte önemli rol oynar.


Özellikle soda ile maden suyunu karıştırmamak gerekir. Soda, içme suyu içerisine karbondioksit eklenmesi ile elde edilir. Maden suyu ise doğal kaynaklardan çıkan mineralli bir sudur.


 Minerallerin Gücü


Mineraller, çeşitli gıdalarda doğal olarak bulunan bir inorganik madde sınıfını temsil eder. İnsan vücudunun düzgün çalışması için yaklaşık yirmi farklı minerale ihtiyacı vardır. İki ana mineral sınıfı, makro mineraller ve eser elementlerdir. Amerika Birleşik Devletleri'nde, 3 makro mineral ve 9 iz element için Önerilen Diyet Ödenekleri (RDA'lar) ve Yeterli Alımlar (AI'ler) geliştirilmiştir.


Mineraller, insan vücudundaki çok çeşitli metabolik ve fizyolojik süreçler için gereklidir. Speich ve diğerleri yakın zamanda atletler için önemli olan minerallerin fizyolojik rollerini gözden geçirdiler ve minerallerin kas kasılması, normal kalp ritmi, sinir impuls iletimi, oksijen taşınması, oksidatif fosforilasyon, enzim aktivasyonu, bağışıklık fonksiyonları, antioksidan aktivite, kemik sağlığı ve kanın asit-baz dengesi gibi bir çok konu üzerinde minerallerin etkinliğini ifade ettiler. Bu süreçlerin çoğu egzersiz sırasında hızlandığından, optimal işleyiş için yeterli miktarda mineral gereklidir. Sporcular diyetlerinde yeterli miktarda tüm mineralleri almalıdır, çünkü mineral eksikliği optimal sağlığı bozabilir ve sağlık bozukluğu spor performansını olumsuz etkileyebilir.


Kalsiyum:


Vücuttaki kalsiyumun yaklaşık yüzde 99'u iskelet sisteminde depolanırken, kalan yüzde 1'lik kısım kas hücreleri gibi diğer hücrelerde bulunur. Bu kas hücresi kalsiyumu, enerji metabolizması ve kas kasılması ile ilişkili çeşitli fizyolojik süreçlerde yer almasına rağmen, kalsiyum takviyesinin ergojenik potansiyele sahip olduğu düşünülmez çünkü gerekirse kas hücreleri kemik dokusunda depolanan geniş rezervleri kullanabilir. Yetersiz kalsiyum alımı ve artan kalsiyum kayıpları kişiyi osteoporoza yatkın hale getirebilir. Bu, özellikle kadın atlet üçlüsünü (düzensiz yeme, amenore, osteoporoz) geliştiren kadınlarda daha sık görülebilir.


Magnezyum: 


Vücutta yaklaşık 25 gr magnezyum bulunmaktadır; bunların %60’ından fazlası iskelette, %27’si kaslarda bulunur. Magnezyum, 300’den fazla temel metabolik reaksiyonda rol oynar. Bu reaksiyonların çoğu, karbonhidratların, yağların, proteinlerin ve nükleik asitlerin metabolizmasında rol oynar. Ayrıca, antioksidan glutatyon sentezi için magnezyum gereklidir ve enerji üreten molekül ATP genellikle vücutta kompleks MgATP olarak bulunur. Magnezyum ayrıca kemik hücrelerinde, hücre zarlarında ve kromozomlarda yapısal bir role sahiptir. Son olarak, potasyum ve kalsiyum membranlar arasında aktif taşınması için magnezyum gereklidir. Bu iyon nakli sinir iletimi ve kas kasılmasını etkileyebilir.Potasyum:


Potasyum, vücutta elektrolit dengesinin korunmasına yardımcı olur. Hücre içi ve hücre dışı sıvılar arasında dengeyi sağlar. Bu, sinir hücrelerinin uygun çalışmasını ve kas fonksiyonlarının düzgün işlemesini sağlar. Sinir hücrelerinin elektriksel uyarılarını ileterek sinir sisteminin düzgün çalışmasını sağlar. Sinir hücreleri arasında iletişimi sağlar ve sinir impulsu iletimini düzenler. Kasların düzgün çalışması için gereklidir. Kas kasılmalarının koordinasyonunu sağlar ve kasların normal bir şekilde kasılmasını destekler. Ayrıca, kalp kasının düzenli bir şekilde kasılmasını sağlayarak normal kalp ritmini sürdürmeye yardımcı olur.


Berkay Türkkan Fitness mobil uygulamasıyla antrenman ve beslenme adına ihtiyaç duyacağınız her şey cebinizde!


iPhone için App Store'dan ücretsiz indir!


Google Play'den ücretsiz indir!


Sodyum:


Sodyum sıvı dengesinde, suyun emilmesinde, kan basıncının düzenlenmesinde ve kas kasılmasında rol oynar. Hücre dışı sıvılardaki ana elektrolit (katyon) olarak sodyum, öncelikle normal vücut su hacmini, hücrelerin içi ve dışı arasındaki su dengesini ve kan basıncını korumaya hizmet eder. Normal vücut sıvısı sodyum seviyeleri, sinir impuls iletimi ve kas kasılması için kritik öneme sahiptir. Vücut, diyetle sodyum alımındaki geniş farklılıklarla başa çıkmak için etkili hormonal kontrol mekanizmalarına sahiptir.


Churchill ve Etkileri:


Bu sıcak yaz günlerinde ekstra terlememize bağlı olarak mineral kaybımız da artacaktır. Bu kaybı yerine koymak, serinletici ve ferah bir içecek tercih etmek adına churcill biçilmez bir kaftan olarak karşımıza çıkıyor.

Vücudun hidrasyonunun sağlanması, gerekli minerallerin alınması başlıca etkilerindendir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi maden suyunun içerisindeki mineraller kemik sağlığı, sinir fonksiyonları, kas fonksiyonları ve enerji üretimi gibi birçok süreçte önemli rol oynar.Churchill Nasıl Yapılır?


Churchill yapmak için 1 adet maden suyu, 1 adet limonun suyu ve 1 çay kaşığı tuz kullanıyoruz. Önce limon suyunu, sonra tuzu, sonrasında ise köpürmemesi için yavaşça maden suyunu ekliyoruz.


Pump etkisi için antrenmandan 30dk önce, özellikle belirttiğimiz gibi bu sıcak günlerde mineral kaybı için gün içerisinde tüketebilirsiniz.

 

 

Özet olarak;


Maden suyu ve sodayı birbiriyle karıştırmamak gerekir. Maden suyu içerisinde vücudumuz için gerekli olan birçok mineral bulunur. Sağlıklı bireyler günde yaklaşık 2 adet maden suyu tüketimi yapabilir. Tansiyon gibi hastalıkları bulunan bireyler düşük sodyum oranındaki maden sularını tercih etmelidir. Sindirim problemi yaşamamak için genellikle yemeklerden 1-1,30 saat sonra tüketilmesi uygun olacaktır. Çok sık terlediğimiz bu yaz günlerinde churchill şeklinde tüketmek limondan gelen C vitamini ve tuz ile birlikte gelen ekstra sodyum sayesinde hem vücudun hidrasyonunu sağlayacak hem de ferahlatıcı sağlıklı bir seçim olacaktır.

 

 

Diyetisyen Berk Kerem AKSEL

 

 

 

 

 

 

Kaynaklar:


https://www.mysportscience.com/post/what-is-sodium

https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1186/s12970-017-0197-4

https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1186/s12970-018-0242-y

https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1186/1550-2783-2-1-43

https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1186/1550-2783-11-20