İdeal Omurga Postürü Nasıl Olmalı?


Postür kelimesini ‘’doğru duruş pozisyonu’’ anlamına gelir. Omurgamız ise bizler için hayati önem taşıyan, omur adı verilen kemiklerin meydana getirdiği bir yapıdır. İdeal omurga postürü ise bizler için hayati önem taşımaktadır.


İdeal omurga postürümüzün bozulmasının başlıca nedenleri:

  • Stres
  • Obezite
  • Kalp hastalıkları
  • Mesleki deformasyonlar
  • Yaş, cinsiyet vb.


İdeal omurga postürü kişinin doğru(dik) duruş sergilediği durumda omuzların geride tutulduğu(yere dik açı), karnımızı hafif içine çektiğimiz, dizlerimizi dik tuttuğumuz ve göğsümüzü hafif öne çıkardığımız pozisyonumuzdur.


Tüm günü bu şekilde geçiremesek bile olabildiğince bu dik duruş pozisyonuna vücudumuzu alıştırmamız gerekmektedir. Aksi takdirde yaşam kalitemiz ciddi oranda düşecektir ve kendimizi mutsuz hissetmemize neden olabilecektir. Can sıkan ağrılardan hiç bahsetmiyorum...


Sıkça sorulan sorular


Masa başı çalışıyorum, ideal omurga postürüme nasıl dikkat edebilirim?


Mutlaka oturduğunuz sandalye veya koltuğunda bel boşluğuna bir destek (yastık, medikal bel dayama aparatı gibi) koymalısınız. Bunlar ile bilikte mutlaka 40-45 dk aralıklar ile 5 dakika ofis içi yürüyüşler yapmalısınız.


Çok fazla ayakta çalışıyorum, ideal omurga postürüme nasıl dikkat edebilirim?


Mutlaka duruş pozisyonunuza dikkat etmelisiniz. Omuzlar geride, göğüs dışarıda ve baş dik pozisyonunu korumalısınız. Her 50-60 dakikada bir aralıklar ile 5-10 dakika oturarak dinlenmelisiniz.


Skolyoz veya kifoz hastasıyım ideal omurga postürüme nasıl dikkat edebilirim?


Bu konuda mutlaka bir fizyoterapist desteği almanızı tavsiye ederim, bunun ile birlikte bol bol yüzme sizler için en iyi tedavi yöntemi olacaktır. Ayrıca ideal duruş pozisyonumuza olabildiğince dikkat etmenizde fayda var.


Spor postürümün düzelmesine yardımcı olur mu?


İleri seviye bir postür bozukluğunda mutlaka fizik tedavi görmeli fakat ileri seviyede bir şikayetimiz yok ise spor postürün tek ilacı diyebiliriz (Tabi ki bununla birlikte ideal duruşumuza dikkat etmek ile birlikte)


Postür bozukluğum var,ağrılarım var,spor yapmama engel mi?


Ağrılar postür bozukluğundan dolayı kas boyunun değişme durumundan kaynaklı oluşmakta olabilir, bu yüzden bir uzmana danışıp ciddi bir hastalık olmadığını teyit etmek ile beraber doğru spor yapmanız ağrılarınıza iyi gelebilecektir.


Spor yapıyorum ideal omurga postürümü koruyabilir miyim?


İdeal omurga postürü doğru duruş pozisyonunu korumanın yanında en iyi spor ile koruyabilirsiniz. Mutlaka spora ara vermeden bilinçli ve çağdaş spor hayatından uzaklaşmamalısınız.


Fizyoterapist & Medical Trainer Orhan Kocaselvi