Fıtığın ne olduğunu hatırlayarak başlayalım. Bel, boyun, sırt fıtıkları intervertebral disk dediğimiz omurlarımız arasındaki diskin dışarıya doğru taşma, yani fıtıklaşma durumudur. Kasık fıtığı ise karın duvarımızda ki basınç artışından kaynaklı oluşan fıtıklardır.


Özellikle fitness, kickboks gibi ağır sporları yapan bireylerde çok daha fazla görülmekte olan bu fıtık türleri fonksiyonel olarak egzersizlerimizi ciddi oranda etkilemektedir.


Fıtıklar genel olarak meslek rahatsızlıkları olarak görülmektedir. Ağır iş yapan bireylerde, çok fazla masa başı çalışanlarda veya spordan uzak, postür ve beslenmesine önem göstermeyen bireylerde de çok sık görülebilmektedir.


Fıtık hastasıysanız en çok dikkat etmeniz gereken nokta ‘’fıtığa bu egzersiz iyi gelir bunu yapabilirsin’’ denilen egzersizlerdir. Şu unutulmamalıdır ki; her fıtığın yapısı, derecesi ve bölgesine göre özel egzersiz programları verilmelidir ve bu yönde doğru egzersiz programı bir fizyoterapist veya doktor tarafından sizler için belirlenmelidir.


En büyük hata ise ‘’fıtık hastasıyım spor yapmamalıyım‘’ düşüncesidir . Fıtık hastalarına doğru açı ve doğru egzersiz programı ile spor yaşamı devam ettirilebilir. Yapılan bir çok araştırmaya göre doğru egzersiz programı ile bir çok fıtık iyileştirilebilmektedir.


Fıtıkla İlgili En Çok Sorulan Sorular


Fıtık Neden Olur?


Ağır yük taşıma, hızlı kilo alma (obezite durumları), gebelik, kronik öksürük, ıkınma, uzun süre ayakta kalma durumlarında görülebilir.


Fıtık Hastası Olmamak İçin Neler Yapmalıyım?


Fıtık nedenlerine mutlaka dikkat etmelisiniz ve bununla birlikte mutlaka bir eğitmen eşliğinde doğru açılar ile fiziksel kuvvetinizi arttırmanız gerekmektedir. Aksi takdirde herkes bir fıtık hastası olabilir.


Fıtık Spor Yapmama Engel mi?


Derecesine göre değişkenlik gösterebilir. Bu konuda en doğru bilgiyi danıştığınız doktorunuz veya fizyoterapistiniz size verecektir fakat şu da bilinmelidir ki bir çok fıtık türünde spora engel bir durum yoktur (doğru egzersizlerle çalışıldığı sürece)


Obezite Hastasıyım, Aynı Zamanda Fıtığım var. Spor Yapabilir miyim?


Kasık fıtığı hariç herhangi bir omurilik hastalığınız mevcut ise doğru egzersiz programlaması ile kesinlikle spor YAPMALISINIZ. Sadece diyetle obeziteyle savaşmak çok daha ciddi omurilik veya eklem problemlerini beraberinde getirmektedir. Yağ ve su kaybı esnasında kas kazanımı sağlığınız için önemli bir rol oynamaktadır.


Her Fıtığın Tedavisi Var mıdır?


Doğru tedavi ve egzersiz planlaması, uzmanınız tarafından tavsiye edilirse ameliyat veya fizik tedavi gibi bir çok tedavi yöntemi her türlü fıtık için çözüm olabilmektedir. Fıtık iyileşemez bir hastalık kesinlikle değildir.


Fıtık İleri Seviyede Ne Gibi Problemlere Neden Olmaktadır?


Fıtık bölgesine göre çok ciddi ağrıya ve sonrasında sinire bası ile birlikte sinirsel uyaranların azalmasına neden olabilir (uyuşma, karıncalanma, güç kaybı gibi)


İleri seviye bir fıtık hastası olmadan, ağrıların başlangıcı ile birlikte mutlaka bir uzmana görünmenizde fayda var.


Fizyoterapist & Medical Trainer Orhan Kocaselvi