Çift bölge antrenman sistemi adından da anlayabileceğimiz üzere bir günde iki kas grubu özelinde çalışmalar yaptığımız bir sistemdir. Vücut geliştirme dünyasında kas gelişimini hedefleyen bireyler tarafından sıklıkla tercih edilir ve sevilerek uygulanır. Bu yazımızda bu sistem tam olarak nasıl uygulanır, kas gelişimi için gerçekten verimli midir ve kimler uygulayabilir, bilimsel veriler ışığında bu sorulara yanıt bulacaksınız. İyi okumalar!


Çift Bölge Antrenman Nasıl Uygulanır? 


Antrenman günlerinde kombinlenecek bölgelere programı uygulayacak kişinin tercihine göre karar verilir ancak genelde görebileceğimiz bir programlama örneği şu şekildedir: 


NOT: Bölge kombinasyonlarından bir tanesi haftada bir gün çalışılarak antrenman sayısı beşe düşürülebilir. Örneğin kişi omuz-bacak ikilisini haftada bir kez çalışmayı tercih ediyorsa cumartesi gününün antrenmanı silinebilir ve iki gün dinlenme verilebilir. 


Çift Bölge Antrenman Verimli midir ve Kimler Uygulayabilir? 


Bu sistemin ne kadar efektif olduğu analiz edilirken kişinin antrenman deneyimi, günlük hayat düzeni gibi kişisel faktörlerle beraber teknik anlamda antrenman hacmi ve sıklığı gibi antrenman parametreleri göz önünde bulundurulmalıdır. 


Öncelikle literatüre göre bir haftada bir kas grubu için 12-20 setin uygun olduğunu biliyoruz. Bu aralıkta yapılan toplam set sayısının da en azından iki güne bölünerek antrenman hacminin efektif bir şekilde dağıtılmasının verimli olduğu öne sürülmektedir. Bunun sebebi bir günde bir kas grubu için yapabileceğimiz kaliteli set sayısının limitli olmasıdır. Verilere göre 3-8 set aralığının uygun olduğu söylenebilir. 
Hacim ve sıklık parametreleri penceresinden düşünüldüğünde her kası haftada iki kez çalışmamıza imkan sağladığı için verimli bir sistem olarak değerlendirebiliriz. Tabii ki bir programın efektif olması için bu yeterli değildir, antrenman günlerinde bölgelere özel doğru egzersizlerin iyi bir programlama ile yazılması da önemlidir. Bu koşul da sağlanırsa işin teknik kısmı ile ilgili bir mani yoktur. 


Kişisel faktörler değerlendirildiğinde ilk olarak sporcunun başlangıç seviyesini geçmiş olması önemlidir. Eğer henüz başlangıç seviyesi ise yapması gereken 5x5 programı gibi temel hareketlerden oluşan haftada 3 günlük bir tüm vücut rutini ile 4-6 ay ilerlemektir. 
Kişi başlangıç seviyesini geçtiyse bu programı yapıp yapmama konusunda karar verirken bir haftada 5-6 gün spor salonuna gidebilme durumunu düşünmelidir. 3-4 gün antrenman yaptığı sistemlere göre bir günde daha az vakit geçirecek olsa da bu kadar sık spor salonuna gitmek daha fazla yol masrafı, trafikte geçen zaman, kullanılıyorsa pre-workout gibi antrenman günlerinde alınan supplementlerin maliyeti gibi faktörlerin daha fazla düşünülmesi demektir. Eğer hayat düzeni buna elverişli ise bu sistem pekala verimli bir şekilde uygulanabilir. Berkay Türkkan Fitness mobil uygulamasıyla antrenman ve beslenme adına ihtiyaç duyacağınız her şey cebinizde!

 

iPhone için App Store'dan ücretsiz indir!

 

Google Play'den ücretsiz indir!


Örnek Antrenman


Çift bölge antrenman sisteminin göğüs arka kol günü için hazırladığımız örnek antrenman gününe aşağıdan ulaşabilirsiniz. Bu örnekteki programlama mantığı doğrultusunda diğer antrenman günlerinizi de düzenleyebilirsiniz. 


Göğüs-arka kol günü: 


Bench Press 3 x 6-8 RPE 8-9

Incline Dumbbell Press 3 x 10-12 RPE 8-9

Peck Deck Fly 2 x 12-15 RPE 9-10

Pushdown 3 x 10-12 RPE 8-9

Overhead Cable Triceps Extension 3 x 10-12 RPE 9-10


Alternatif Antrenman Sistemleri 


Yukarıda bahsettiğim gibi bir antrenman sisteminin verimli olması için bir kası haftada en az iki kez çalışmamıza imkan tanıması gerekir. Aynı zamanda hafta içerisindeki antrenmanlar ve haftalar arasında iyi bir şekilde yenilenmemize imkan sağlaması önemlidir. Bu perspektiften bir değerlendirme yaptığımızda aşağıdaki alternatifler düşünülebilir:   • Haftada 4 antrenman yapabiliyorsanız 2 gün üst 2 gün alt vücut antrenmanı yapacağınız şekilde üst vücut alt vücut sistemi,


  • 5 antrenman yapabiliyorsanız itiş çekiş bacak, 1 gün dinlenme ve üst vücut alt vücut antrenmanı yapacağınız bir sistem,


  • 6 gün yapabiliyorsanız haftada 2 tur döndüğünüz bir itiş çekiş bacak rutini uygulayabilirsiniz. 


NOT: Vücut geliştirmeyi hayatının merkezine almış ileri seviye bir sporcu değilseniz 6 gün antrenman çoğu senaryoda mantıklı bir seçenek olmayacaktır. 


Özetle, çift bölge antrenman sistemi fitness kariyerimizde başlangıç seviyesini geçtikten sonra hayat düzenimizin el verdiği koşulda uygulayıp gayet güzel verim alabileceğimiz bir sistemdir. Bir antrenman sistemini analiz ederken dikkat etmemiz gereken prensipleri de gözeterek farklı alternatif sistemleri de düşünebilirsiniz. Umarım bu yazı bu konuda sizi desteklemiş ve faydalı olmuştur. 


Yiğit UYGUNLAR